www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[DUYURU] :MCW (Manga-Comics-Webtoon) Projesi TRART Okuma Platformunda Yayında! Çizgi romanı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZGİ ROMAN] [YENİ SERİ]:Mehmet MAH'ın kaleminden "Uzak Gezegen" çizgi romanı 2. bölümü ile TRART Online Oku da Yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

DNMCsmall.png

   MCW (manga-Comics-Webtoon) bir çizim projesidir. Temel olarak sizlere şöyle açıklayayım. MCW, üç ayrı çizim grubunun ortak senaryo üzerinden farklı tarz çizimlerle çizgi roman üretmeleri olayıdır. Bu üç grup, en yaygın çizgi roman türleri olan Manga çizim türü, Comic(Amerikan tarzı çizgi roman) çizim türü ve Webtoon çizim türleri ile çalışmalar yaparlar. Her grup çizerleri bu çizim tarzlarına uygun olarak seçilirler ve her grup toplam 5 çizerden oluşur. Kurgu yazarı karakter senaryolarını ve hikayeyi döküman halinde gruplara verir ve gruplar bu hikayeleri kendi çizim tarzları ile çizgi romana dönüştürürler. Hikayelerin hepsi farklı karakterleri ve olayları işlese de birbiri ile bağlantılıdır ve aynı kurgu dünyasında geçer. Okur, hem hikayeyi farklı kollardan takip eder hem de farklı çizim tazlarını görme fırsatı yakalar. Bu projeye TRART olarak geçtiğimiz yıllarda başladık. O zaman kurulan ekipler güzel çalışmalar çıkardılar ve eğlenceli işler ortaya çıktı ama farklı bazı sebeplerden dolayı maalesef projeyi rafa kaldırmak zorunda kaldık. Ancak bu projeyi tekrar canlandırmak, kaldığı yerden devam etmek istiyoruz. Bu projede bize katılmaya ne dersiniz?
Şimdi sizler için aklınıza takılan, takılabilecek tüm sorular için bu projeyi soru cevap şeklinde bir açıklamayla anlatacağım.

Avatar

Bu projenin amacı nedir?

Avatar

   Projeye katılan çizerler için en öncelikli şey tabiki eğlenmek ve keyifli zaman geçirmek, bir ekibin parçası olmak ve beraber ortaya güzel çalışmalar çıkarmak, deneyim edinmek.
   Okurlar için ise aynı kurgu dünyasında geçen birbiri ile bağlantılı hikayeleri üç farklı çizim tarzı ile okuyabilmeleri, ekiplerin çıkardıkları işleri görmeleri ve değerlendirmeleri, farklı bir tecrübe tatmaları, hepsinden önce keyifli zaman geçirmeleri tabiki istediğimiz.
   Bu daha önce yapılmamış bir proje bizlerde TRART olarak heyecanlıyız ve umarız projeyi bitirebiliriz.


Avatar

Projeye Herkes Katılabilir mi?

Avatar

   Herkes başvuru yapabilir ancak öncelik çizgi romana aşina, olaya hakim, tercih ettiği ekibin çizim tarzına uygun yeterli çizgiye sahip kişilerde olacak. Amacımız en iyi takımları bir araya getirebilmek. Projenin önceki denemesinde bizler özel olarak çizerlere ulaştık ve ekipleri topladık ancak bu sefer projeyi başvuruya açtık.


Avatar

Ekipler Nasıl Beraber Çalışacaklar, Belli Bir İş Bölümü Var Mı?

Avatar

   Birden fazla çalışma yolu var, geçen sefer bu konuda problem yaşamadık. Çizerler işi birçok şekilde paylaşabilirler bu birlikte verecekleri karara ve seçecekleri yönteme bağlı. Örnekler verecek olursak.
   >İster sayfa sayfa çizebilirler, her bir çizer sırasıyla bir sayfa çizer
   >İster Storyboard - Çizim - Tonlama veya Boyama - Konuşma Balonları veya efektler olarak sayfada iş bölümü yapabilirler.
   Çizimleri dijital olarak çizebilirler, tarza uygun oldukça sorun olmayacaktır ayrıca kağıt üzerine çizim yapmak isteyenler de çizimleri tarayıcıdan taratıp ekip ile paylaşabilirler.


Avatar

Ekiplerin Çizecekleri Senaryolar Nasıl ulaştırılacak?

Avatar

   Ekiplerin öncelikle rahatça iletişimde bulunabilecekleri sohbet odaları oluşturulacak ve sadece o ekibin çizerlerine özel olacak. Senaryolar bölümlük hikayeler olarak ekiplere ulaştırılacak. Hikayeleri çizime geçirmek, sayfa yapısını belirlemek taslaklar oluşturmak ve çizim aşamalarına geçmek ekiplerin işi olacak.


Avatar

Önceki Proje Ne Seviyede ilerledi - Aynı Senaryo mu kullanılacak - Proje toplamda Kaç Sayfa Olacak?

Avatar

   Aynı senaryo ve aynı karakter olacak. Önceki projedeki tüm dökümanlar, karakter tasarımları ve çizilen sayfalar ekipteki çizerler ile paylaşılacak ve gerekli tüm konularda yardımcı olunacak.
   Proje toplam 5 bölümden oluşuyor ve her bölüm toplam 5 sayfadan oluşuyor yani bir ekibin payına düşen toplam 25 sayfa olacak ancak bir önceki proje başlangıcımızda ekipler birer bölüm çizdiler yani 5 sayfa hariç olacak ve ekiplere toplamda 20 sayfa düşecek.


Avatar

Bu Proje Bir Yarışma mı? Sonunda Ekipteki Çizerler Bir Ödül Kazanacaklar mı? Çizerlerin Proje İçin Ne Kadar Zamanları İstenecek?

Avatar

   Bu Proje kesinlikle bir yarışma değil, amacımız ekipler veya farklı çizim tarzlarını yarıştırmak değil sadece daha önce denenmemiş bir şeyi denemek ve ortaya güzel sonuçlar çıkarabilmek.
   Bir ödülümüz yok ancak tüm çizerlere TRART.org olarak anlaşmalı olduğumuz bir sanat alış-veriş sitesi için hediye çeklerimiz olacak. Ayrıca proje sonunda yayınlayacağımız çizgi romanlarda emeği geçen ekip üyelerinin tümünün isimleri ve iletişim adresleri bulunacak.
   Belirli günlerde ekip toplantıları olacak, proje çok yoğun ve uzun bir proje değil, üstte bahsettiğimiz gibi toplamda 20 sayfadan oluşuyor. Çizerlerimizden özverilerini ve dikkatlerini rica edeceğiz ama çok fazla zamanlarını alacak diğer tüm işlerini bırakıp buna yoğunlaşacakları bir şey değil sizde takdir edersiniz. Amaç dediğimiz gibi eğlenmek ve bu projeyi bitirebilmek.


Avatar

Bu Projeye Nasıl Katılabilirim?

Avatar

   Her ekip maksimum 5 kişiden olacak. Eğer çizim stili olarak Manga, Comic (Amerikan Tarzı Çizgi Roman) veya Webtoon türlerinden birine aşinaysanız ya da bu türlerden birinde çalışmalar çıkarabileceğinize güveniniz varsa ve ekip olarak çalışmak sizin için problem oluşturmayacaksa
*İletişim Bilgilerinizi
*Katılmak istediğiniz ekibi ve
*Birkaç çizim çalışmanızı (karakter odaklı çalışmalar olması önemlidir)

aşağıdaki iletişim adreslerimizden birine gönderebilirsiniz.

İLETİŞİM ADRESLERİ

E Mail: info@trart.org adresine e-mail göndermek için


facebook: TRART Facebook sayfasına mesaj atmak için


İnstagram: TRART İnstagram sayfasına mesaj atmak için


TRART.org: ya da site üzerinden DarkHall kullanıcı adlı TRART Yöneticisine Özel Mesaj atabilirsiniz.


spcwyhky.png
MCW etkinliğimizin ilki olan bu projemizde ekiplerin işleyecekleri hikayenin adı "SPACE WAY". Aşağıdaki butona tıklayarak hikayeyi okuyabilirsiniz.

spaceway_poster.jpg

   2043 yılında gök bilimciler dünya için her şeyi değiştirecek bir gözlemden ve hesaplamalardan bahsettiler. Beş yıl içinde neredeyse ay büyüklüğünde bir gök taşının dünyaya çarpmasına kesin gözü ile bakmaya başladılar. Uzay enstitüleri ve araştırmacı düzinelerce büyük merkez bu bilgiyi doğruladı. Yapılacak pek bir şey yoktu. Gök taşını rotasından çıkarma ve dünyaya ulaşmadan patlatma fikirleri ilk akla gelenlerdi anacak büyük riskleri vardı ve vazgeçildi. Artık dünya gezegeni için yolun sonu gelmişti ama bu insanlık için yolun sonu anlamına gelmiyordu. Tüm ülkeler panik içindeydiler ama her ülkenin temsilcilerinin olduğu bir konsey kuruldu. İnsanlık için henüz son durağa gelinmemişti çünkü inanılmaz bir keşif gerçekleşmişti. Geçen son birkaç yıl içinde dünyanın uzay macerasının başlamasından bu yana kat edilen mesafe sonunda bir neticeye varabilmişti. Dünya gibi yaşanabilir bir gezegen bulunmuştu. Parot gezegeni…

   Parot kendi atmosferine sahipti. Yapılan tüm araştırmalar, toplanan tüm örnekler olumluydu. Dünyadan dörtte bir oranında daha büyüktü ve sonsuz kaynaklara sahip bir gezegendi. Ona, uzayın incisi dendi, yeni başlangıç dendi, hatta bazıları cennet diye isimlendirdi. Bunlar çok sevindirici haberlerdi hele ki böyle yok oluşla burun buruna gelmiş bir gezegende yaşayan insanlar için ama tabi önemli sorunlar ve halledilmesi gereken başka şeyler vardı. Dünya ve Parot gezegenleri arasında milyarlarca mil mesafe vardı. Günün teknolojisi ve yakıtlarıyla en hızlı şekilde tam tamına on yedi yılda Parot gezegenine varılabilirdi. Ancak uzay gemileri ne kadar donanımlı olurlarsa olsun onca insana yetecek ne alan ne de yiyecek vardı. Uzayda, güneşten ve topraktan uzak bir şeyler yetiştirebilmek de imkansızdı. Binlerce uzay gemisi büyük göç için yapılırken bilim adamları aylarca bu sorunlar üzerinde kafa yordular. Sonunda uyku kapsülü fikri benimsendi ve araştırmalar hızla başladı. İnsanlar uyutulacaktı. Her biri kendi uyku kapsüllerinde dıştaki bütün etkenlerden uzak. Tam tamına on yedi yıllık bir uyku. Uzay zaman kavramı dünyadaki gibi değildi gerekli şartlar ayarlandığında insanlar biyolojik olarak yaşlanmayacaklar ve kendilerinden bir şey kaybetmeyeceklerdi. Milyonlarca kapsül hiç hız kesmeden yapılmaya başlandı ama on yedi yıl boyunca uyuma fikri çoğu insan tarafından alışılamamış bir fikirdi. Çoğuna göre bu bir teoriydi, denenmemiş bir şeydi ve sonuçları hakkında ne olabileceği hakkında kimsenin bir şey bildiği yoktu.

   Tüm bu uzay araştırmalarının, Parot gezegeninin keşfinin ardındaki dünyanın en varlıklı kuruluşu ve çalışmalarıyla yeni dünyanın temelini oluşturacak Liberation-70 şirketi tüm bu belirsizlik ve hoşnutsuzluk karmaşası içerisinde herkesi şok eden bir proje sundular. Bir oyun…

   Kapsüllerin içerisine yerleştirilmiş sanal gerçeklik mekanizmaları ile katılan her bireyi uçsuz bucaksız bir oyun dünyasına götürecek ve on yedi yıl sürecek bir oyun. Şirket bu projenin adına “Space Way” dedi. Space Way, tüm yolculara sunulmuş bir seçenek değildi. Bu oyunu oynamak isteyen her oyuncu beş bin dolar katılım ücreti yatırmalıydı. Böylesine yüksek bir katılım bedeline sahip bir ücret olmasına rağmen daha ilk aydan büyük bir talep gördü. Çünkü Liberation-70 oyun ile ilgili birçok tanıtım hazırlamıştı ve oyunun çok cazibeli bazı tarafları vardı. Oyun çok kapsamlı bir açık dünya oyunuydu ve gerçek dünyadan farksızdı, akla gelebilecek her şey düşünülmüştü. Şehirleri, kasabaları, köyleri bulunan uçsuz bucaksız bir haritası vardı. Tema olarak modernlikten çok insanların daha çok ilgi gösterdiği fantastik orta çağ temasını kullanmışlardı. Silah olarak kılıçlar, kalkanlar, oklar seçilmişti. Oyuncular yeteneklerine ve oyundaki yönlendirmelere göre istedikleri her işle uğraşabiliyorlardı isterlerse şehirlerde ticaretle uğraşıyorlar, isterlerse köylerde tarım ve hayvancılık yapıyorlar, isterlerse denizlerde balıkçılık yapıyorlardı. Ancak oyunu tüm bu şeylerden daha fazla cazibeli kılan başka bir şey vardı. Oyunda Parot-Coin adında bir para birimi vardı ve tüm alış-veriş trafiği bu para birimi üzerinden olacaktı. Bu para birimi yeni gezegen Parot’da da kullanılacak para birimiydi. İşte işin en vurucu kısmı buydu oyuncuların kazandığı tüm paralar yeni dünyada nakite çevrilecek ve kendilerine Parot gezegenine vardıklarında teslim edilecekti. Bu muazzam bir şeydi. Uyurken gerçekten farksız bir dünyada yaşayacaklar ve bundan para kazanacaklardı. Bu parasal sıkıntılar çeken ve yeni dünyadaki geleceklerinden endişelenen binlerce insan için büyük bir fırsattı. Onun için çoğu kişi elinde avucunda ne varsa satıp oyuna katılım ücretini denkleştirme uğraştı. Bu yeni bir başlangıç olabilirdi. Tertemiz bir sayfa…

   Tabi ki en çok parayı en gözü pek kişiler kazanacaktı. Maceracılar. İşleri şehirlerin dışında zindanlarda, tekinsiz bölgelerde ve bilinmezlik dolu topraklarda görev yapan oyun canavarlarını öldüren, oradan oraya sürüklenen kişiler. Onlar yeni dünyanın zenginleri olabilirlerdi. Ancak bir uyarı vardı. Oyuna katılan herkesin en baştan kabul etmesi gereken tek bir kural. Bir kez ölürsen oyun senin için biter.Projenin önceki seferinde ekiplerin çalışmalarından örnek sayfalar. Sayfalara tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ekibinizi seçin, başvurunuzu gönderin ve MCW çılgınlığına katılın!


teammng
teamcmc
teamwbtn


trartlogo20ac4a.png
Yayınlanmış:
31 Mayıs 2019
Sayfa Gösterimleri:
3,151

Bu Sayfayı Paylaş

Top