www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[DUYURU] :MCW (Manga-Comics-Webtoon) Projesi TRART Okuma Platformunda Yayında! Çizgi romanı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZGİ ROMAN] [YENİ SERİ]:Mehmet MAH'ın kaleminden "Uzak Gezegen" çizgi romanı 2. bölümü ile TRART Online Oku da Yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN
Fantasy Novel
Dijital Çizim Bölümü 'nde bir çalışma yayınlandı. Yayınlayan: hadozee, 8 Eylül 2015
 • Tözün kapağı olan resim :)


  Matematik problemlerinin sağlaması yapılırken kullanılan bir yöntem vardır. Bu yöntem aynı işlemi tersten yapmaktır ve bilimsel formülleri işletirken de geçerlidir. Çözümü tersten yaptığımızda sorunun kendisine ulaşıyorsak, sonuca gitme yolumuz doğrudur. Aynısını çizerken de uygulayabiliriz. Çiziminize aynadan baktığınızda bütün hatalarını şıp diye görürsünüz. Aynadaki yansıma halindeyken çiziminizdeki hataları düzeltip, düz haline baktığınızda da çok daha iyi bir sonuç elde etmiş olduğunuzu fark edersiniz.
  Bu ay kapağımızı Goblin Tayyar abimiz süslüyor. (Çizerken böyle bir isim verdim) Goblinimiz bir kitap okumakta: Mein Kampf - Adolf Hitler'in yazdığı ve adı “Kavgam” olarak dilimize çevrilen kitap. Ve kapakta yapılanın da aslında bir sağlama olduğunu söyleyebiliriz.

  Fantastik literatüre baktığımızda Yüzüklerin Efendisi, Ejderha mızrağı, Unutulmuş Diyarlar, Shannara'nın Kılıcı vs. gibi isimlerin ve adı burada geçmeyen daha nicesinin hepsi aslında birer savaş hikayesi olduğunu görürüz. Kesin sınırlarla ayrılmış iyinin ve kötünün mücadelesi. Biz gerçek dünyanın insanları, fantastik edebiyat dahilinde, var olmayan dünyanın iyileri ve kötüleri arasındaki çekişmeyi okuduk durduk.

  Şimdi başlangıçta verdiğim sağlama metodunu tekrar düşünelim. Kafamızda, kapaktaki gibi bir görüntü ortaya çıkabilir. Kavgam'ı okuyan bir goblin... Bu durum ne kadar çarpık, ya da ne kadar tutarlı? Bir goblin, olağan kötülük planlarınıa ara verip, içine girip kötülük yapamayacağı başka bir evrenin tarihçesini okumaya vakit ayırır mıydı? Yoksa yol kesip kervan yağmalamak ve günlerini aşırdıklarının sefasını sürmekle mi geçirirdi?

  Eğer resmin aksinde bir tutarsızlık varsa, büyük ihtimalle bizim tarafımızda da aynı tutarsızlık geçerli demektir. Her hangi bir şekilde yaptığınız işe tersinden baktığınızda o iş hala aklınıza yatıyor, mantıklı geliyorsa devam edin. Aksi halde, bazı şeyleri değiştirmeniz gerekli olabilir. Sağlamalara başvurmak, yaptığımız şeylerin niteliği ve bizim kim olduğumuzu bize en iyi anlatacak yöntemlerden biridir.
Top