TRART'a Hoş Geldiniz!

Şimdi Bize Katılın TRART sisteminin gelişmiş tüm özeliklerine ulaşabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olun ve sizde bu eşsiz sanal dünyanın bir parçası olun.
Duyuruyu Kapat
GSF Online Kurs 23-30 Ekim Çalışma Programı için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
Aziz Can Binen'in kaleminden "Mu" mangası TRART Online Oku'da yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN

Yetenek Sınavlarına Hazırlananlar

Güzel Sanatlar Liseleri/Fakültelerine Hazırlanan Azimlilerin Grubu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. 24
  320
  20
  mihawara

  mihawara Divane


  Katılım:
  30 Temmuz 2015
  İleti:
  24
  Alınan Beğeniler:
  320
  Ödül Puanları:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  GSF ONLİNE KURS 1. HAFTA PROGRAMI


  13 Ekim

  Çalışma Konusu:
  Sıkılana kadar çizgiler, yuvarlaklar, elipsler çizin. Kaç sayfa çizdiğinizin önemi yok. Hem eliniz açılsın, hem de basit bir girişle başlamış olalım. Elipsler köşeli olmasın. Çizgiler yatay, dikey, çapraz, zigzag, serbest vs. şekillerde olsun. Bir çizginin/şeklin üzerinden elinizi kullanmadan 8-9 defa geçin, bileğinizi bükmeden, kolunuza omzunuzdan hareket vermeye çalışırsanız iyi olur çünkü büyük boyutlu kağıtlara geçtiğimizde omzunuzdan çizmek işinize epey yarayacak. Bu egzersizi sadece bugün değil, vaktiniz varsa ya da sıkıldıkça her gün yaparsanız sizin için daha iyi olur. Spoiler içinde fikir oluşturması içinden resimler var.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  İmgesel Konusu: Oyuncaklarıyla çay partisi veren bir çocuk. Süre kısıtlaması yok.


  14 Ekim

  Çalışma Konusu:
  5'er adet küp, silindir, koni, dikdörtgen prizma ve küre. Gölgelendirmeye dikkat ederseniz daha iyi olur. Bir arada olmasınlar, ayrı ayrı çizin. Özellikle küp ve dikdörtgen prizmalara perspektif konusunda tekrar döneceğiz. Spoiler içerisinde örnek resimler mevcut.
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]

  İmgesel Konusu: Bir evde sabah mahmurluğu. Süre kısıtlaması yok.


  15 Ekim

  Çalışma Konusu:
  Dün çalıştığınız 3 boyutlu formları baz alarak basit objeler çıkarın. Toplam 15 adet. Örnek vermek gerekirse bir su şişesi detaylandırılmış bir silindirdir. Girintisiyle çıkıntısıyla, kapağının etiketinin vs. eklenmesiyle şişeye dönüşür. Örnek resimler spoiler içerisinde mevcut.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  İmgesel Konusu: Kütüphanede ders çalışanlar. En az iki figür. Süre kısıtlaması yok.


  16 Ekim

  Çalışma Konusu:
  En az 10 adet serbest form çıkarın. Uydurma 3 boyutlu formlar olacak yani bunlar. İki gün önceki geometrik formları birleştirip eksilterek, kıvırarak vs. ürettiğiniz yeni formlar da olabilir, tamamen uydurma eciş bücüş şeyler de olabilir. Örnek resimler spoiler içerisinde.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  İmgesel Konusu: Telefon dedikodusu. Süre kısıtlaması yok.


  17 Ekim

  Çalışma Konusu:
  Dün ürettiğiniz serbest formları detaylandırarak organik/inorganik objelere çevirin. Bir mouse'u elbette bir dikdörtgen prizma olarak düşünebilirsiniz ancak özünde bir çok yüzeyi olan tanımsız bir geometrik form olduğunu çözdüğünüzde daha detaylı ve gerçekçi tasarımlar yapabilirsiniz. Basit haliyle bir solucan silindir olsa da silindiri istediğiniz gibi kıvıramadığınızda ya da kıvırsanız da üç boyut hissini veremediğinizde çiziminiz etkili olamayabilir.
  [​IMG]

  İmgesel Konusu: Torunlarına kitap okuyan dede. En az üç figür. Süre kısıtlaması yok.


  18 Ekim

  Çalışma Konusu:
  Geometrik şekillerden objeler çıkarmaya devam edelim. 15 adet organik, 15 adet inorganik obje çıkarmaya çalışalım, tıkanırsanız biraz zorlayın sayıyı tamamlamaya çalışın. Bir önceki günlerin devamı olduğu için örnek resim koymuyorum.

  İmgesel Konusu: Annesine mutfakta yardım eden bir çocuk. Süre kısıtlaması yok.


  19 Ekim

  Tebrikler, ilk haftayı bitirdiniz! Bugüne eğleneceğinizi düşündüğüm bir çalışma koydum. Bol bol un çuvalı çizeceksiniz. Özellikle yabancı animatörleri takip edenler un çuvalı egzersizi yaptıklarını görmüş olabilirler. Biz tabii çuvalı canlandırmayacağız, sadece çizeceğiz. Aşağıda örnek resimler var. Yığılmış, üstüste binmiş, kıvrılmış... Aklınıza gelen her şekilde çizin, en az 30 tane olmasına dikkat edin. Mümkün olduğunca imgesel olsun ama elinizi açmak açısından ilk pozlara bakarak da başlayabilirsiniz. Gerisi gelecektir.

  Bugün dinlenin diye imgesel konusu vermiyorum.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  NOT: Her gün çizimlerinizi bu başlığa atabilirsiniz. Fırsat buldukça yorumlayacağım.
   
  Nesslii ve Neko bunu beğendi.
 2. 27
  26
  50
  Denizfeneri

  Denizfeneri Yeni Üye


  Katılım:
  26 Mayıs 2018
  İleti:
  27
  Alınan Beğeniler:
  26
  Ödül Puanları:
  50
  Hocam kursta beni direk perspektif,modelden nesne çizme,ölçü alma ile başlattı.Çizimleri geometrik şekiller içinde düşünerek çizme(örneğin önünüzde duran şişeyi dik dikdörtgen içinde çizme vs) benzeri şeyleri de öğrendim,verdiğin örnekler gayet faydalı,belki bir ara buruya atarım çizimlerimi.
   

Bu Sayfayı Paylaş