www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasının 12. bölümü "Saf Gerçek" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Webtoon ekibi için çizer arkadaşlara ihtiyacımız var! İlana göz atmak ve başvuruda bulunmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

?

Bu içeriği faydalı buluyor musunuz?

 1. Evet

  13 oy
  100.0%
 2. Hayır

  0 oy
  0.0%
 1. DarkHall

  DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi


  Katılım:
  13 Haziran 2015
  İleti:
  621
  Kütüphane:
  1
  Alınan Beğeniler:
  573
  Ödül Puanları:
  670
  Cinsiyet:
  Erkek
  [​IMG]
  ÇİZGİ ROMAN (COMİC) SAYFA AŞAMALARI

  1 - Minyatür Sayfalar : Aklınızda az çok tasarladığınız sayfaları küçük boyutlarda kabaca çizin. Sayfaları yan yana veya alt alta çizmek size hikayenin nasıl devam etmesi gerektiği konusunda daha kolay bir bakış açısı sağlar. Küçük sayfalarınızda, panelleri ve karakterleri belirleyin ama detaya inmeyin bu asıl sayfa için bir hazırlık aşaması. Bu iş, çizgi romanının tüm sayfalarında iyi bir bütünlük yakalamanıza çok yardımcı olacak.
  [​IMG]


  2 - Küçük Resimleri Taslağa Çevir : Şimdi başta çizdiğin küçük resimleri taslağa çevirme vakti. Ancak artık orjinal sayfa boyutunda çalışmalısın. Küçük resimde planladığın panelleri ve çizimleri eskiz şeklinde çiz. Artık biraz daha fazla ayrıntıya girmelisin. Sayfanın iskeleti bu aşamada oluşur. Karakterlerin ve çizgi romanın geçtiği mekanların açılarını panellerinde belirle.
  [​IMG]


  3 - Perspektif ve Arka plan Çalışması : Perspektif, belirli yardımcı çizgiler ile çizilir. Bu perspektif çizgileri aslında gözü yönlendirmek için kullanılır. Hikayenizin temasına göre doğru mekan çizimleri için ufak bir araştırma yapın. Daha ayrıntılı ve düzgün mekan çizimleri hikayeye ayrı bir inandırıcılık ve ilginçlik katar. Bu işlem için bir çok çizer referans fotoğraflar kullanır. Örnekte gösterdiğimiz çizgi roman vahşi batı temasını ele aldığından batı kasabalarındaki yapıların fotoğrafları kullanılmış.
  [​IMG]
  [​IMG]

  4 - Karakter Çizimleri, Duruşlar ve Anatomi : Çizgi romanlarda düzgün bir anatomi önemlidir. Yardımcı çizgiler kullanmaktan çekinmeyin. Doğru ölçülerde olmasına dikkat ederek eskizler oluşturun. Artık daha temiz çalışmalısınız. Bu aşamada da referans fotoğraflardan yardım alabilirsiniz. Bu daha gerçekçi ve doğru bir çizgi yakalamanıza yardımcı olur.
  [​IMG]
  [​IMG]

  5 - Son Düzenlemeler ve Gölgelendirme : Artık son aşamadasın. Karakterlerine sahneye uygun pozlar ve yüz ifadeleri ver. Karakterlerin elbiselerinden tahtaların dokusuna ve çatıdaki kiremitlere kadar detaylar ekle. Bu tür dokunuşlar sayfaya ve hikayeye uygun dokuyu verecek. Sıradaki aşaman gölgelendirmeleri tamamlamak. Gölgeler de eklendikten sonra etkileyici bir sayfa elde edeceksin.
  [​IMG]

  Kaynak: Corel Paint Comic Page Tutorial
  Bu içerik www.TRART.org için hazırlanmıştır.
   
  Sea.rk, yozora ve Azibu bunu beğendi.
 2. Azibu

  Azibu Sıradan Mühendis


  Katılım:
  19 Ekim 2018
  İleti:
  32
  Alınan Beğeniler:
  60
  Ödül Puanları:
  115
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Bursa
  Güzel kendimizi referans alabiliriz çizerken :044:
   
 3. afacanx

  afacanx Yeni Üye


  Katılım:
  11 Mayıs 2017
  İleti:
  14
  Alınan Beğeniler:
  97
  Ödül Puanları:
  60
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Şehir Plancısı
  Şehir:
  Ankara
  İtalyan işi çizgi romana benziyor.
   
 4. DoRoMoN

  DoRoMoN yabadabaduuu


  Katılım:
  14 Haziran 2015
  İleti:
  93
  Alınan Beğeniler:
  51
  Ödül Puanları:
  85
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
 5. harun_animesever

  harun_animesever Yeni Üye


  Katılım:
  5 Kasım 2016
  İleti:
  25
  Alınan Beğeniler:
  98
  Ödül Puanları:
  80
  Cinsiyet:
  Erkek
  güzel ben direk doğaçlama bişeyler karalıyodum bulamaca dönüyodu sayfa :Th 015 Orz V2:
   

Bu Sayfayı Paylaş

Top