www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[KİTAP ÖNERİSİ]: Sitemizin bir üyesi Melda Vatancı'nın yazmaya bu sitede başladığı sonradan toparlayıp bitirdiği ve yakın zamanda basılan Renksiz Dünya Hikayesi kitabına göz atmak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZİM ETKİNLİĞİ] : #VİLLAİN (KÖTÜ ADAM) Çizim Etkinliğimiz Başladı! Detaylı bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasında 2. Cilt 19. Bölüm "Şeytan Gremlin" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

 1. DarkHall

  DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi


  Katılım:
  13 Haziran 2015
  İleti:
  642
  Kütüphane:
  1
  Alınan Beğeniler:
  595
  Ödül Puanları:
  685
  Cinsiyet:
  Erkek
  Merhaba arkadaşlar bu konuda sizlere üç çizgi roman türünden bahsedeceğim ve bu türlerin arasındaki yapısal farklardan bahsedeceğim. Öncelikle kısaca çizgi romanın ne olduğunu açıklamak istiyorum. Basitçe çizgi roman hikayeleri çizerek anlatma sonucu ortaya çıkan sanatsal bir üründür. Bu konuda bahsedeceğim üç tür de çizgi roman ana başlığı altında toplanırlar.

  [​IMG]
  COMİCS (AMERİKAN TARZI ÇİZGİ ROMAN)
  Aslında comics dünya geleli çizgi romanlar için kullanılan bir tanım ama ben bu konuda comics kelimesini Amerikan tarzı çizgi romanlar için kullanacağım.

  GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Gerçekçi, bol detaylı ve renklendirilmiş çizimler
  • Konu olarak işlenen hikayeler süper kahraman hikayelerini, uzayda yaşam formları arası mücadeleler eski örneklerinde Amerika kıtasına gelen göçmenlerin hikayeleri ve takibinde western hikayeleri
  • Ciltler halinde basılı olarak piyasaya sürülürler
  • En iyi örnekleri Marvel Comics(Ironman, Spider Man, Hulk, Thor, Captain America, X-Men...) ve DC Comics(Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern...)
  İNCELEMELER
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  MANGA

  Japonya da yapılan çizgi romanlara verilen addır. Mangalar yıllar boyunca gelişimini hep sürdürmüşlerdir ve bugün de önemli bir takipçi kitlelerine sahitirler.

  GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Çizim şekli çok çeşitlilik gösterir, birden çok çizim türü (realistik, yarı realistik, çizgifilmsi) ile çizilen örnekleri vardır ama çoğunluğu yarı gerçekçi özgün tarzlara dayanır.
  • Mangaların konu yelpazesi çok geniştir, her şey manganın konusu olabilir. Örneğin tarihi bir hikaye de, fantastik bir hikaye de, iş hayatını ya da aşçılığı anlatan bir hikaye de mangaların konusu olabilir.
  • Ciltler halinde basılı olarak ve manga dergilerinde sayı sayı yayımlanarak piyasaya sürülürler.
  • En iyi örnekleri One Piece, Naruto, Bleach, Berserk, Vagabond, Drogon Ball, Full Metal Alchemist, Fairy Tail, Shingeki no Kiyojin,One Punch Man, Dedective Conan...)
  İNCELEMELER
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  WEBTOON
  Webtoon dünyada webcomic olarak bilinen dijital olarak çizilen ve internet ortamında yayınlanan çizgi roman türünün Güney Kore de aldığı isimdir. Ancak bugün webtoon ismine dünyanın başka yerlerinde daha çok rastlanıyor ve webcomic adının yerini alıyor.

  GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Tamamı çeşitli grafik tabletler ile dijital olarak çizilen tarz olarak çizgi dizilere benzeyen yarı realistik çizim tarzları vardır ve tamamı dijital ortamda renklendirilirler.
  • Konu olarak genellikle aksiyon ve macera içeren bilim kurgu hikayeleri, fantastik hikayeler, romantik komediler işlenir
  • Bir kaç popüler örneği dışında genellikle basılı olarak piyasaya sürülmemişlerdir, web üzerinden bu işi için açılmış webtoon sitelerinden okunurlar.
  • En iyi örnekleri Noblesse, Towe of God, The Gamer, The God of Hing School, Girls Of The Wild's, Dr. Frost, Orange Marmalade, Dice, Nightmare Factory
  İNCELEMELER
  [​IMG]
  [​IMG]

  Gördüğünüz gibi okurların en çok ilgi gösterdiği hikayelerin çizilerek anlatıldığı bu üç ayrı çizgi roman türünde yapısal olarak bir çok farklılıklar var. Umarım bu yazı bunlar hakkında bilgilendirici bir yazı olmuştur.
   
  Shee{p}oint ve Kebab bunu beğendi.
 2. Kebab

  Kebab Yeni Üye


  Katılım:
  17 Haziran 2016
  İleti:
  40
  Alınan Beğeniler:
  111
  Ödül Puanları:
  110
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Antalya
  Çok güzel bir konu olmuş elinize sağlık.
  Her birinin genelde ayrı kitleleri olsa da Fumetti'nin eline su dökebilirler mi orası ayrı konu
   

Bu Sayfayı Paylaş

Top