TRART'a Hoş Geldiniz!

Şimdi Bize Katılın TRART sisteminin gelişmiş tüm özeliklerine ulaşabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olun ve sizde bu eşsiz sanal dünyanın bir parçası olun.
Duyuruyu Kapat
GSF Online Kurs 23-30 Ekim Çalışma Programı için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
Aziz Can Binen'in kaleminden "Mu" mangası TRART Online Oku'da yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN

Çizgifilm/Animasyon Bölümü - Sıkça Sorulan Sorular

'Konu Dışı Sohbet' forumunda AzizCanBinen tarafından 2 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    *Merhabalar. Yetenek sınavları yaklaşıyor ve bana bölümüm ile ilgili gelen sorular çoğalmaya başladı yine. Herkesle aynı şeyleri tekrar tekrar konuşmak yorucu olmaya başladı artık ve bende bir Sıkça Sorulan Sorular konusu açmaya karar verdim. Sizin de sorularınız varsa bu konunun altına atın ki cevabı buraya ekleyelim. Umarım yardımcı olur, başlayalım :)

S: Sınav ne şekilde oluyor, puanlama nasıl yapılıyor?
    C: Sınavın ilk aşaması genel kültür ve 3d algı testi. Çoğunluğu 3d soruları. (Zarın ön kısmında 2 varsa arka yüzünde ne vardır gibi.) Bir kısmı da her türlü genel kültür sorusu. Müzik, film, fotoğrafçılık, para birimleri... aklıma gelmeyen bir çok şey. Bu sınav, sınavların ilk günü oluyor ve puanınızın %25'ini oluşturuyor. %75'i ise diğer gün olacak çizim sınavı. Çizim sınavında bir konu verilir ve 90 dakikada imgesel bir çizim yapmanız istenir. Bunlar dışında puanınızı etkileyecek olan şeyler YGS puanınız(şimdiki adından emin değilim). Sınava giriş hakkı kazanabilmek için YGS puanlarınızdan birinin en az 200 olması gerekiyor. Puanınız ne kadar yüksek ise o kadar da ekstra puan alıyorsunuz. Bunun dışında diploma notunuzun da küçük bir etkisi oluyor. Ayrıca güzel sanatlar lisesinden mezunsanız bu diploma notunuz bir de yaklaşık %0,3 gibi bir puanla çarpılıp ekleniyor. Bunlar küçük rakamlar gibi görünebilir ama hiç de öyle değil. Sınav sonuçları aynı günün akşamı bölümün kapısına asılır. Çizgifilm/Animasyon bölümü 20 asil ve 10 yedek isim yazar. Bu arada çizgifilm'in sınavını deneyenlerin sayısı her yıl değişse de genelde sayı 1000 civarı oluyor.

S: İmgesel nedir? Sınavda ne çizmemizi bekliyorlar? Tarz önemli mi?
    C: Hayalinizden yaptığınız çizimdir. Konuyu iyi anlatacak şekilde figürlerde olabildiğince anatomi hatası olmadan kompozisyonu iyi kurulmuş bir çizim beklenir sizden. Tonlama belki biraz daha geri planda kalabilir. Çünkü zaten süre 90dk sizden istenen hızlıca doğru çizim çıkarmanızdır, süslemeniz değil. Ve tarzınızın ne olduğu önemli değil, animasyona uygun karakterler olacak diye bir şey yok. Gerçekçi, çizgiroman, manga, disney tarzı, tek çizgi, çok çizgi.. önemli olan o tarzda iyi olmanız.

S: Sınava nasıl hazırlanabilirim?
    C: Bunun en iyi yolu bir güzel sanatlara hazırlık kursuna gitmektir. Ve tavsiyem imgeselden önce bol bol 'desen' çalışmanız. Bu kurslarda karşınıza bir model oturur ve onu çizersiniz. Gerçek hayattan çizmek fotoğraftan çizmekten çok daha iyidir. İmgesel daha sonraki aşama olmalı. Bir kursa gidemiyorsanız bile internette anatomi çalışabileceğiniz çok fazla site var. Ve şu da çok önemli ki anatomi çizimlerden çalışılmaz. Özellikle de anime karakterleri gibi şeylerden. Bu karakterize şeyleri çizmek temelleri çok iyi bilmeyi gerektirir ve yeni başlayan birisinin bir çok yanlış şey öğrenmesine neden olabilir. Gerçek hayattan fotoğraflar kullanmalısınız. Ve kendinize bir eskiz defteri alıp evde, dışarıda ne görürseniz çizmelisiniz. Vazo, su şişesi, ağaçlar, kediniz, kardeşiniz... İnanın imgesel çizimde çok işinize yarayacak. Bir de en son olarak facebook, deviantart, artstation tarzı sitelerden edebildiğiniz kadar bu işte çok iyi olan adamları takip etmenizi öneririm.

S: Sınavda daha önce çıkmış sorular neler?
    C: Daha önceleri çizgi roman tarzında 4 kare veya tek bir hareketi örneğin 'basket şutu atmak' animasyon çizer gibi 4-5 karede çizmek gibi şeyler istiyorlarmış. Ama son yıllarda hiç bu tarzda sormadılar. Hep tek karelik normal imgeseli kağıdı yan tutarak çizdirdiler. Benim bildiğim son 3 yılın soruları şunlar:
    -Ejderha binicisi ve savaş alanı.
    -Tiyatro sahnesinde palyaço, korsan, devekuşu ve kızılderili.
    -Kuklacı.

*Biraz da bölümle ilgili soruları cevaplayalım. Bu kısım hevesinizi kırabilir benden söylemesi :)

S: Hocalar, dersler nasıl?
    C: Birçok hocanın iyi olduğunu söyleyebilirim. Ama derslerle ilgili şunu söylemek gerek ki çok fazla birşey öğrenmiyorsunuz. Yani buraya geldiniz diye iyi bir 3D ci iyi bir animasyoncu ya da iyi bir illustrator olmayı beklemeyin. Derslerde öğretilen şeyler çok temel şeyler. İstediğiniz alanda kendi kendinize gelişmek zorundasınız.
    Tüm derslere şuradan göz atabilirsiniz: Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    Bazı işlerimize örnek de vereyim.
    Bu ilk sene yaptığımız bir stop motion: Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    Bu ise ikinci sene yaptığımız gerilim filmi: Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    Bu da ilk sınıftaki animasyon işlerimden biri: Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.

S: Okulun imkanları nasıl?
    C: Gerçekten iyi olduğunu kabul etmeliyim. Özellikle maddi yönden. Geçen sene içinde 25-30 tane 24hd cintiq ve herbirinde mac pro kasası olan bir atölye açıldı ki bazılarınız ne kadar pahalı sistemler olduğunu biliyordur. Dijital çizimle ilgilenen birisi için cennet gerçekten. Ayrıca bir de motion capture stüdyosu açıldı, o da Türkiyede başka var mıdır emin değilim... Bunların dışında okulun sizi maddi yönden zorlayacağını da sanmıyorum. Okula ödemeniz gereken bir harç yok ve yemekhanede bir öğün 3-4 çeşit yemek sadece 1 lira. Okul sizi hiçbirşey almanız için zorlamıyor. Tablet, fotoğraf makinesi, kamera, kitaplar... hepsi okulda var ya da proje için birkaç günlüğüne alabiliyorsunuz. Ayrıca okulun devasa bir kütüphanesi var.

S: Eskişehir nasıl bir yer?
    C: Çok soğuk :) Özellikle de benim gibi Adana gibi bir yerden kalkıp gitmişseniz. En sevdiğim tarafı çok güvenli oluşu. Gecenin bir saati sokağa çıkıp çok rahat yürüyebiliyorsunuz ve ortalık geç saatlere rağmen canlı oluyor. Zaten her taraf öğrenci dolu, dedikleri kadar var evet.

S: Çizgiromancı ya da mangaka olmak istiyorum, bu bölümü okumalı mıyım?
    C: Bence cevap hayır. Çizgifilm yapmak zor bir iş. 3D zor bir iş. Çok zaman alan işler. Ve bu dersleri vermeden burayı bitirme şansınız yok. Burada çizim yaptığınız pek ders yok ve resmen unutuyorsunuz çizmeyi. Çizgiromancı olmayı isteyen ve bunun için buraya gelmiş tanıdığım herkes(buna ben de dahilim) bu durumdan şikayetçi. Çünkü sevmediğiniz bir işi yapmak nasıl zordur bilirsiniz... En önemlisi buraya gelmeden şunu kendinize sormanız: ''animasyoncu olmayı istiyor muyum?''. Cevap hayır ise gelmeden önce bir kez daha düşünün derim.

S: Bölümde ne gibi programlar öğretiyorlar?
    C:
    Maya, Zbrush, TVpaint, Toonboom, Premiere, After Effects ve seçmeli derslerle isterseniz aldığınız başka programlar. Ben bunları aldığımdan gerisinden emin değilim.

*Umarım bazılarınıza yardımcı olabilmişimdir. Başka sorularınız varsa sormaktan çekinmeyin :)

Son düzenleme: 12 Mart 2017
    JaGGo, suedawalker, m.a.h ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  2. 130
    753
    460
    Anjiaa

Anjiaa Admin Site Yetkilisi Admin Moderatör

Alınan Beğeniler:
    753
    Ödül Puanları:
    460
    Ooh fikrim bayağı değişti açıkçası fazlasıyla yararlı olmuş bu yazı :) ben mezuniyetten sonra gsfye gitmek istiyorum. O yüzden senin bölümü düşünüyordum ama sanırım vazgeçtim :')

AzizCanBinen bunu beğendi.
  3. 7
    26
    35
    Deathsketch

Deathsketch Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ödül Puanları:
    35
    o iş için nereye gidiliyor peki

4. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    Türkiyede gidebileceğin bir yer yok, ancak kendi işini kurarsan olur. Ama bir çok yabancı büyük dergi var.

5. 0
    0
    0
    Küçüktırtıl

Küçüktırtıl Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu senenin sınav konusunu biliyor musunuz ?

6. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    uzaylı pazarı gibi bir şeydi sanırım.

7. 0
    0
    0
    Küçüktırtıl

Küçüktırtıl Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgilendirme için teşekkür ederim .

8. 32
    836
    135
    Aycan Bekdemir

Aycan Bekdemir Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    836
    Ödül Puanları:
    135
    Meslek:
    Öğrenci
    Çok okumak istiyorum bu bölümü ama bu bölümün iş olanakları nelerdir heleki de Türkiye de ?

9. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    Türkiyede kalmak tabi ki diğer ülkelere göre dezavantaj, fakat yapabileceğin işler yok değil. Burada da animasyon şirketleri var trt çocuk gibi kanallara animasyonlar yapan, bunun dışında reklamlar ve filmler için de 3d ve 2d animasyonlara ihtiyaç oluyor... İşinde iyiysen burada da geçinebilirsin rahatlıkla. ama zor iş haberin olsun :)

10. 32
    836
    135
    Aycan Bekdemir

Aycan Bekdemir Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    836
    Ödül Puanları:
    135
    Meslek:
    Öğrenci
    *_* zoru severim dermişim asdfgjf sen konuştukça daha çok merak ediyorum
    İllaki zordur ama birkaç rnek verirmisin ?
    genel olarak ne yaparsnz ?hangi konulara daha çok onem verirsiniz ?

11. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    amelelik biraz, o sektörün zor kısmı. ömrün bilgisayar başında oturarak geçecek. mouse ile böyle tık tık tık bütün gün bitane karakterin kolunu havaya kaldırmasıyla, ya da bi kelebeğin uçmasıyla falan uğraşacaksın. severek yaparım diyorsan sorun yok :)

m.a.h bunu beğendi.
  12. 0
    18
    10
    sakura_mirai

sakura_mirai Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ödül Puanları:
    10
    çok teşekkürler 4.sınıftan beridir hayalimdi aslında 2 hayalim vardı (okul olarak)güzel sanatlar lisesinde resim bölümünde okumak ve bunu gerçekleştirdim.eskişehir güzel sanatlar lisesinde 10 resim sınıfında okuyorum şuan :D ve şimdi geriye üniversite hayalimi gerçekleştirmek kaldı hocalarım çok destek veriyor,ve senin bu yazında çok yardımcı oldu umarım kazanırım.

13. 32
    836
    135
    Aycan Bekdemir

Aycan Bekdemir Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    836
    Ödül Puanları:
    135
    Meslek:
    Öğrenci
    Pekiii başka bi sorum daha var bir yıl ingilizce hazırlık okuyomusunuz ? Bir yerde okudum da merak ettim böyle bişey var mı diye ?

m.a.h bunu beğendi.
  14. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    zorunlu değil hazırlık atlayabiliyorsun, okumuyor kimse genelde.

15. 32
    836
    135
    Aycan Bekdemir

Aycan Bekdemir Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    836
    Ödül Puanları:
    135
    Meslek:
    Öğrenci
    hmm bende sorular bitmez :sweatsmile: peki pekii 1 -) ortalama ygs den kaç puan anlman lazım mesala anadolu dgeçen sene kaçla aldı
    2-) sıralamanın bi önemi var mı ?
    3-) genel kültür sınavı gibi bişey olduğunu duydum gerçekten var mı ? Varsa nasıl bi sınav o ?
    4-)Çizgifilm animasyon seğilde resim bölümü sınavları hakkında bi bilgin var mı ?
    5-) mezun olduktan sonra hamgi bölümde iş bulma imkanı daha yüksek ? Çizgifilm - grafik
    Bu kadardı şimdilik :saskin:

16. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    1- en düşük giren 240-250 benim duyduğum şimdiye kadar. ben 287 ile girdim. 400 üstünde giren de duydum.
    2- sıralamanın bir önemi yok, puanın ne kadar yüksekse o kadar avantaj ama.
    3- evet var soruların yarısı 3d algı soruları. zarın bir yüzünde x numarası var ise arkasına kaç numara vardır, açıldığında nasıl görünür gibi. diğer yarısı da genel kültür her alandan. tarih, sinema, renk bilgisi, ressamlar....
    4- resim bölümünün sınavı da aynıydı benim girdiğim sene bir tek imgesel sınavıydı. konusu da ''yolculuk''tu.
    5- animasyon şirketlerinde ya da freelance olarak çalışabilirsin
    . grafik konusunda çok bilgili değilim ama onlar da çoğu zaman freelance çalışıyorlar. kendini ne kadar geliştirdiğine bakar yani. okul bittiğinde hangi bölümü bitirdiğinden çok nasıl bir portfolyon olduğu önemli. animasyon bölümü okumadan da bir animasyon şirketine girebilirsin kendini geliştirdiysen mesela.

Denizfeneri bunu beğendi.
  17. 36
    106
    110
    m.a.h

m.a.h Mehmet MAH Çizer

Alınan Beğeniler:
    106
    Ödül Puanları:
    110
    Meslek:
    sekreter
    çok çok faydalı bir paylaşım olmuş emek verip paylaştığınız için çok teşekkürler, bölümü düşünenler için bulunmaz bir kaynak bence ,kısa ve öz bir anlatım olumş. son kısım , bölümde fazla çizim yapılmamasına şaşırdım. Eğitimin çoğu bilgisayar başında mı geçiyor ?

18. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    evet öyle. çizim yapılacaksa da cintiqlerde yapılıyor.

m.a.h bunu beğendi.
  19. 0
    1
    0
    Velasquez

Velasquez Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Biraz fazla soracağım :( Üzgünüm ^_^ ;
    1- İlk olarak son zamanlarda yetenek sınavlarında fazlauçuk sorular sordular yani şöyle diyeyim ben gls okuyorum . Resim bölümü tabiki ama bize orada daha klasik kompozisyon kalıplarını soruyorlar (Örn. Balıkçı, Pazar yeri...) Ama Anadolu Uni. biraz daha uçuk soruyor . Ama şunu da biliyorum , evet insanı nasıl çiziyorum mekan algım nasıl bunlara bakacaklar ama sordukları gibi çizmek risk mi olur. Örnekleyeyim mesela : Dediler ki sınav da ; konunuz Uzaylı pazarı. Ben burda uzaylı formları da çizmeli miyim yoksa biraz daha sade gbir iki figür tiyatro sahnesinde bunu canlandırıyormuş gibi mi çizsem. Yani bu konu da çok gel git yaşıyorum ki ben fazla epik kompozisyon çiziyorum en büyük endişem bu.
    2- İkinci olarak figürlerimde sorun yok yerleştirmem de de hayal gücümde çok iyi ama fazla uçtuğum söyleniyor aslında uçmuyorum ya da uçuyorum belki ama uçmadığım zaman o kadar sıradan geliyor ki çizdiğim figürler çok sıkıcı görünüyor . Daha oturaklı sade mi çizmeliyim yoksa kafamdan geçtiği gibi nasıl kurguladıysam nasıl hissettirdiysem mi ? (Kesin cevap olmasa da olur tavsiye istiyorum ^_^)
    3- Tek üniversite ek terci ve tek bölüm seçicem bana şans dileyin -_-'

20. 173
    1,468
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ödül Puanları:
    1,075
    1-ben yerinde olsam uzaylı formlar düşünürdüm çünkü konunun verilme sebebi de o biraz. çizgifilm bölümüne girdikten sonra çok gerçekçi insan anatomisi kullanmıyorsun artık zaten. canlandırma yapmaya uygun şeyler çiziyorsun. illa göstercem nasıl çizdiğimi diyorsan da hem ondan hem ondan da çizebilirsin bir çeşit uzaylı çizeceksin diye bir kural yok.
    2-sorun yok. sıradan olmasını istememen iyi bir şey.
    3-neden böyle bi risk alıyorsun bilmiyorum ama bol şans.

Bu Sayfayı Paylaş