www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasının 3. bölümü "Gerçekler" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Çizim ekipleri neredeyse tamam! Başvuru için son hafta! Projeye göz atmak ve başvuruda bulunmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

1. TC.himavary

TC.himavary Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    lise 11. sınıf öğrencisi
    Animasyon ve çizim teknikleri ilgili temel bilgiye sahip değilim ama bu bölümü düşünüyorum ne yapmalıyım? Ve Anadolu lisesinden gitmek istiyorum bir şansım varmıdır kazanmak için sizce?

2. Denizfeneri

Denizfeneri Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    50
    GSL çıkışlı olacaksın diye bir kaide yok kesinlikle,GSL zaten çok yaygın olmayan ender bir lise türü.Girenlerin çoğu GSL dışı girişler her bölümde,hatta ablamın tanıdığı var tanıştığı biri bu yıl resim bölümüne hazırlanıyor o anadolu lisesi çıkışlı çatır çatır çiziyor.Oturduğunuz ilde civar yerlerde resim kursu arayın,kurslar genelde sıfırdan başlayanlara ilk olarak klasik sanat eğitimi(karakalem) eğitimi verir sonra uzmanlaşmak istediği alanın eğitimini almaya başlar(grafik,animasyon vs)Bence her hafta 4-5 gün alacaksınız diye bir şey yok sonuçta herkesin maddi gücü aynı değil,haftada bir gün alıp sürekli etkili bir şekilde elinizi boş bırakmaz resim yaparsanız bence yine gelişirsiniz ama maddi açıdan hiç bir sıkıntınız yoksa ben haftada 2-3 gün alın derim.Tüm haftayı da kursa giderek geçirmenin bir anlamı yok bence.Ben yazın çalışarak kurs ve malzeme parası biriktireceğim ne olur ne olmaz diye size de tavsiye ederim.

Bunun dışında eğer benim gibi geçe kaldıysanız lise sonda ders alıp hazırlanacaksanız çok önemli bir konu var mutlaka TYT-AYT'nin büyük bölümünü yazın aradan çıkarın.Asıl puan yetenek sınavlarından geliyor ama okul ortalaması ve sınav puanınız zannettiğiniz kadar etkisiz değil.Yazın bitirmezseniz yok YKS bitecek yok resimde çizmem lazım derken her şey üst üste biner stres olursunuz.Yazın bitirince yükün büyük kısmı ortadan kalkıyor.

TC.himavary, yozora ve omuro ozibashi bunu beğendi.
  3. kayrahan

kayrahan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba, bu yıl Anadolu Üniversitesi'nin çizgifilm ve animasyon bölümünü gerçekten çok istiyorum. İki yıl önce altı ay kadar resim kursuna gitmiştim, o zamandan beri neredeyse hiç çizmedim -üç tane karakter çizimi yaptım sadece- çünkü akademik bir kariyer istediğimi düşünüyordum. Bu hafta kursa tekrar başlayacağım. Artık üniversitenin yetenek sınavına kadar ne kadar gidebilirsem gideceğim. En yakın zamanda çizdiğim şeyleri yüklesem bakıp ufak bir değerlendirme -daha yoğun çalış ya da umutsuz vakasın, bırak tarzında- yapabilecek olan biri var mı? AzizCanBinen, lütfen duy beni :D

AzizCanBinen bunu beğendi.
  4. kayrahan

kayrahan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    YeniBelge 2018-06-12_1.jpg YeniBelge 2018-06-12_3.jpg YeniBelge 2018-06-12_5.jpg YeniBelge 2018-06-12_6.jpg

Umarım resimleri doğru yöntemle yüklemişimdir... Renkli olan aslında 3 yıl öncesinin ama elimde yeni boyadığım hiçbir şey yoktu:sweatsmile: Umarım değerlendirmeniz için bunlar yeterlidir.

Hamedo ve omuro ozibashi bunu beğendi.
  5. kayrahan

kayrahan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
  6. harun_animesever

harun_animesever Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    97
    Ödül Puanları:
    70
    merhaba bu gönderi muhtemelen ölmüştür ama ölmediyse bi soru sorayım dedim kütahya çizgifilm animasyon bölümünü kazandım ve eylül ün 1 inde eskişehir yetenek sınavına giricem son dk gsü hazırlanmaya bşladığım için desen vs portrem pekte iyi değil hatta bazı çizenlere göre leş gibi denebilir eskişehiri kazanamazsam (ki muhtemelen öyle olucak) kütahyaya gitsem bişi kaybedermiyim (şehir bakımından tabi fark vardır da öğretim bakımından fark olur mu) orda okuyan yada okumuş arkadaşlarınız varmı ? benım tanıdığım insanlar hep eskişehiri kazanamayıp burayı kazanmışlar da

7. harun_animesever

Alınan Beğeniler:
    97
    Ödül Puanları:
    70
    tavsiye verecek kadar tecrübe yetenek ve bilgi sahibi değilim de öneri olarak kabul edersen sahne ve arka plan çok boş görünüyo vaktin kalırsa daha fazla ayrıntı katabilirsin sanırım :D

8. Denizfeneri

Denizfeneri Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    50
    Resim alanında benim bildiğim ilk akla gelen üniversiteler:

1-Mimar Sinan:Bu okul hakkında herkes takıntılı,en yüksek olarak türkiye'de burası gösteriliyor.
    2-Maramara Üniversitesi
    3-Eskişehir Anadolu Üniversitesi GSF

Valla her yere önünü arkasını düşünmeden donatmadan üniversite açıldı,bu saydıklarım arasından en iyisi hangisi bilemem ama hepsi az çok kalitesi belli üniversiteler,ama Kütahya'da fakülte varsa git gör derim eğitim kalitesi nasıl vs.Ama pek zannetmiyorum,resimde asıl olan emek ama iyi bir öğretmen her zaman daha hızlı ilerlemeni sağlar,eğer eğitimi ortalamaysa tamamen senin ekstradan çalışmana bağlı olur gelişimin.İyi bir üniversite tutturup gitmeye bak,eğer eğitimi kötüyse 4 yıl çöpe gidebilir ya da her şeyi kendi başına yapmak zorunda kalabilirsin.Bu yıl kazanıp gitmen,olmazsa mezuna kalıp bir daha hazırlanman en iyisi olur(tabii kesinkes bu bölümü okuyacağım eminim diyorsan?)

9. harun_animesever

Alınan Beğeniler:
    97
    Ödül Puanları:
    70
    Ben zaten mezunum hemsirelik okudum lisede sayisalci olmama ragmen sayisal ders göstermiyolardi sinavda da berbat bisi yapmistik zaten tekrar hazirlanayim dedim cizim de hani 4 5 ay kala falan kendi basima calismaya basladim kurs bulamamistim yani mezuna kalma ihtimalim yok

10. Denizfeneri

Denizfeneri Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    50
    mezuna kalmak bazen çok yıpratıcı olabiliyor.3 4 hatta 5 yıl çalışıp anca en son girebilen de var.Ama bu çoğunlukla öğrenme zorluğundan değil kötü eğitim sistemimizden ve kendimizi keşfetmememizden kaynaklanıyor.Mesela annem babam şuana kadar beni resim vb sanat kurslarına gönderselerdi bu yolda yürüyüp yürüyemeyeceğimden emin olurdum ama ilk kez bu yıl kurs alacağım.Tamamen körlemesine ilerliyorum.İlk başta hukuk psikoloji falan diye söylüyordum soranlara.Ama sanata icra edemesem de ilgi duydum hatta bir ara (kitap okumayı sevdiğim için) edebiyat mı okusam demiştim ama bana göre olmadığını anladım,bölümün içeriği benim hayal ettiğimden farklıydı.Daha sonra resim yapmak nasıl bir şey vs araştırasım gelmişti,araştırırken düşündüm acaba iş olarak yapsaydım nasıl olurdu?Ve bu fikir 2 -3 yıl içinde kafamda yer etmeye başladı.Yeni bir şey değil yani.En azından denemek istiyorum,soğursam vs hayatımda saçma ve alakasız,bir o kadar da çılgın bir atlım yapmış olurum ne ki yani:D

11. harun_animesever

Alınan Beğeniler:
    97
    Ödül Puanları:
    70
    Mantikli ama artik millet benden bi is yada kazanc bekledigi icin o riske ben biraz zor giriyorum sacma egitim ve gencken yönlendirilmemenin zararini çekiyorum hep :33c4b951:

12. Neko

Neko gurinkyatto

Alınan Beğeniler:
    84
    Ödül Puanları:
    75
    Meslek:
    Öğrenci
    Kütahya'dan Anadolu'ya geçiş yapabilirsin hatırladığım kadarı ile her sene bir iki kişi alıyorlardı ayrıca illa animasyon diyorsan ki zamanı geçti biliyorum ama Anadolu'nun diğer resim cam gibi gfs bölüm sınavlarına girdiysen ve de kazandıysan onlardan da geçiş yapabilirsin böyle bir seçenek sunuyorlar.

13. mihawara

mihawara Divane

Alınan Beğeniler:
    327
    Ödül Puanları:
    20
    Selam, senle hemen hemen aynı yollardan geçmişiz ben de hemşirelik mezunuyum liseden. Tek fark ben 5 sene hemşirelik yapmak gibi bir hata da ettim daha sonra yetenek sınavlarına girdim. Sana tavsiyem Kütahya'ya kaydol. İlk iki hafta hatta bir ay okula git. Baktın okul sarmıyor, sadece çizim ağırlıklı derslere git. Desen, temel tasarım gibi. Diğer dersleri bırak. Epey bir boş zamanın artacak, o artan boş zamanları öss konuları ve imgesel konularına ayır. Bir yere kayıtlı olduğun için okuldan gelen ek puanın yarı yarıya düşecek çünkü onu boostlaman gerekecek össde. Okullarda verilen desen eğitimi genelde kurslardan daha iyi oluyor çizimin de ilerleyecek. Gidebiliyorsan zaman zaman eskişehire geç ayda bir, animasyon hocalarına biriktirdiğin imgeselleri götür ve fikirlerini al. Biraz aksi konuşabilirler bu kısmı umursamayıp eleştirilerine yoğunlaş.

Eskişehir'i kazanırsan desen dersini saydırırsın. Saat farkı yoksa temel tasarımı da saydırırsın. İlk senen rahat geçer bir nevi telafi etmiş olursun geçen zamanı. Kazanamazsan kütahyaya devam. Mecbur bir sene uzayacak ama desen ve temel tasarımı en azından baştan almayacaksın :D Ben buna benzer bir yol izledim, ha eskişehiri kazandım mı hayır ama daha mutlu olduğum bir yerdeyim. Eskişehirde zaten başka bir bölümdeydim şehri de öğrenmiştim epey o yüzden kıyaslayabiliyorum şimdiki hayatımı.

Bu arada klişe gelecek ama okul değil senin azmin önemli olan. Kütahya'yı bu kadar küçümseme yani. Ortamı sever iyi bir arkadaş çevresi edinirsen, öğretmenlerini seversen, satıp giderken iki kere düşün derim, anadoluyu kazanıp mutsuz da olabilirsin. Anadoluyu kazanıp kendine bir şey katmadan mezun olmak ve işi Kütahya mezunu ama kendini hayvan gibi geliştirmiş birine kaptırmak da var mezun olduğunda.

Neko bunu beğendi.
  14. harun_animesever

Alınan Beğeniler:
    97
    Ödül Puanları:
    70
    Cevap için teşekkürler ama çok geç ya kütahyaya da gitmiyorum burdur da acil yardım ve afet yönetimi bölünü kazanmıştım oraya yazıldım sevmesemde ailem yüzünden animasyon bölümünden para kazanamazmışım vs vs şeyler artık yan dal vs ölarak yada boş vakitlerimde animasyona devam edicem baktım olmuyo orayıda bırakır tekrar sınava girerim türkiyenin eğitim sisteminin de allah belasını versin :D

Neko bunu beğendi.
  15. Gülsüm

Gülsüm Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    K
    İlk olarak... bu yazıyı yazdığın için çok teşekkür ederim. Kendime bir başlama noktası bulmuş gibi hissediyorum ve bu benim için çok önemliydi. Peki... Japonya'da yaşamak da dahil, japon animasyonları üzerinde çalışmak istiyorum ben ama... birilerinden yardım almam gerekiyor sanırım ve bana yol göstermen mümkün mü acaba? Türkiye'de okuyarak mı orada iş imkanı edinmeliyim, yoksa direkt orada mı okumalıyım? Hangisi daha iyi olur sence? Peki herhangi birini seçtikten sonra ne yapmam gerekiyor? (Japonca konusunda bir sıkıntım yok.) Oradaki okullara dahi bir bilgin var mı veya edinebilir misin?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Kasım 2018
    DarkHall, AzizCanBinen ve Azibu bunu beğendi.
  16. AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer

Alınan Beğeniler:
    1,520
    Ödül Puanları:
    1,075
    arkadaşlar siteye pek bakamıyorum artık üzgünüm. sorusu olanlar sosyal medyadan ulaşabilirler bana.

17. Azibu

Azibu Brau-1589

Alınan Beğeniler:
    53
    Ödül Puanları:
    115
    Meslek:
    Öğrenci
    Güzel! Bu alanda Türk birini bulmak zaten sıkıntı. Elinizden geleni yapın. Size başarılar :D5f02ecd:

DarkHall bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş