www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[YENİ ÇİZİM ETKİNLİĞİ]: By Naka'nın yeni anketi sizleri bekliyor! Çizim etkinliğine göz atmak için ve detaylı bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZİM ETKİNLİĞİ] : #BİRFİLMSAHNESİ Çizim Etkinliğimiz Başladı! Detaylı bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasında 2. Cilt 19. Bölüm "Şeytan Gremlin" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

 1. anilcagliyan

  anilcagliyan Yeni Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2019
  İleti:
  0
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  Çörek Otu

  Çörek otu yağı, Güneybatı Asya'da ortaya çıkan ve Orta Doğu, Afrika'da kullanılan çiçekli Nigella sativa bitkisinin küçük siyah tohumlarından elde edilen amber renkli bir yağdır. Soğuk presleme yöntemi ile yağı çıkarılmaktadır.

  Çörek otu yağı yağının 9 faydası
  Çörek otu yağı, diğer adıyla Nigella sativa hakkındaki araştırmaları sizin için derledik. Ön çalışmalar sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlamaktadır. İşte bugüne kadarki en umut verici araştırmalar:

  1. Hafif kilo kaybına yardımcı olur.
  Arama motorlarında "çörek otu yağı + kilo kaybı" aramasıyla, bu yağın kiloyu eritme kabiliyeti hakkında birçok blogcu ve aloglar bulacaksınız. Bu (haklı olarak) bir miktar göze çarpmaya neden olsa da, bazı araştırmalar çörek otu yağının kilo vermeye yardımcı olabileceğini veya en azından obezite için risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir. Gelen bir sekiz haftalık çalışma düşük kalorili bir diyet takip ederek, kadınlar çörek otu yağı veya plasebo aldı. Sonunda, çörek otu yağı grubu, ağırlık, bel çevresi ve trigliserit seviyelerinde daha büyük düşüşler yaşadı.

  2. Sağlıklı cilt ve saçları destekler.

  Efsaneye göre Kleopatra'nın ışıldayan cildin sırrı aslında çörek otu yağıydı! Resmen doğrulayamasak da, bir çalışmada anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde % 10 oranında çörek otu yağı losyonu uygulamasının iki ay sonra sivilceyi önemli ölçüde azalttığı tespit edildi. Diğer araştırmalar , çörek otu yağının topikal olarak uygulanmasının yara iyileşmesini hızlandırdığını ve bunun da lekelerin ve yara izlerinin azalmasına yardımcı olabileceğini buldu.
  Çörek otu yağı ayrıca bir taşıyıcı yağ ile seyreltilebilir (veya şampuanlara eklenebilir) ve iltihapları yatıştırmak ve lapa lapa oluşumunu azaltmak için kafa derisine uygulanabilir. Bazıları, timokinonun antihistaminik özellikleri nedeniyle alopesi kaynaklı saç dökülmesini önleyebileceğini söylüyor, ancak araştırmalar bunu henüz doğrulamıyor.

  3. Mevsimsel alerjilere karşı savaşır.
  Çörek otu yağı mevsimsel alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada , günlük çörek otu yağı verilen alerjik rinitli ( saman nezlesi ) hastalar , tedavinin ilk iki haftasında burun tıkanıklığında, burun kaşıntısında, burun akıntısında ve hapşırma ataklarında bir azalma yaşamıştır. Bu sonuçların, iltihaplanmadaki azalma ve timokinonun bir antihistamin gibi davranması nedeniyle muhtemel olduğunu gösteriyor.

  4. Astım semptomlarını kolaylaştırır.
  Bir çalışma da, günlük çörek otu yağı alan astım hastalarının, astım semptom skorlarında, astım şiddeti, semptom sıklığında ve hışıltıda plasebo grubuna göre anlamlı bir azalma yaşadığını buldu. Araştırmacılar bunun kısmen antispazmodik ve bronkodilatuar etkilerinden (yani kas spazmlarını azaltma ve solunum yollarını açma kabiliyeti) tirokinon ve diğer aktif bileşiklerin çörek otu yağından kaynaklandığına inanıyorlar.

  5. Diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir.
  Çörek otu yağının diyabet üzerinde etkisini öğrenmek için yapılan çalışmalarda , insülin salgılanmasını ve glikoz emilimini etkileyerek kan şekerini ve kolesterol (tip 2 diyabete katkı her ikisi de), yardımcı olduğu bulundu.

  6. Tansiyonu düşürür.
  Çörek otu yağının vazorelaxant etkisi (yani kan damarı duvarlarının gerginliğini azaltma yeteneği) doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bir çalışmada , sekiz hafta boyunca 5 mL veya yaklaşık 1 çay kaşığı çörek otu yağı alınması, olumsuz etkileri olmayan sistolik ve diyastolik kan basıncını önemli ölçüde düşürdü, bu da diyetinize küçük miktarların bile dahil edilmesinin kalp sağlığına yararlı olabileceğini düşündürdü.

  7. Ağrılı eklemleri kolaylaştırır.
  Çörek otu yağı, romatoid artrit ağrısı ile ilişkili ağrılı eklemlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bir çalışmada , günde iki kez 500 mg dozunda çörek otu yağı kapsülü verilen RA'lı kadınlara şişmiş eklemlerde ve sabah eklem sertliğinde bir azalma yaşanmıştır. Diğer bir daha yeni bir çalışma , hafif olan kadınların yağ C-reaktif protein gibi hastalıkla ilişkili iltihabı işaret, düşük kan düzeyleri aldı RA orta bulundu.

  8. Anti kanser özelliklerine sahiptir.
  Çörek otu yağının kanserle mücadele özelliklerine ilişkin araştırmalar oldukça ön düzeydedir ancak yine de umut vericidir. Birçok laboratuar çalışması , ana aktif bileşiği olan timokinonun, kanser hücreleri arasında apoptozu indükleyebileceğini ve meme kanseri ve melanom da dahil olmak üzere çeşitli kanserlerin metastazını (veya yayılmasını) yavaşlatabildiğini bulmuştur.

  9. Sindirim sağlığını artırır.
  Çörek otunun en eski geleneksel kullanımlarından biri, genel sindirim sağlığını teşvik etmekti; tohumların tentürleri, hazımsızlık ve şişkinlik, sık iştah kaybı ve ishal tedavisinde sıkça kullanılıyordu. Timokinon ayrıca araştırmacıların sindirim kanalındaki kandida ve diğer mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede faydalı olabileceğini söylediği mantar ve mantar önleyici özelliklere de sahiptir . Ek olarak, çalışmalar , çörek otu çözeltisinin sıçanlarda mide ülseri oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Araştırmacılar bunun asit sekresyonunu inhibe ettiği ve bağırsakları örten ve koruyan mukus tabakasının korunmasına yardımcı olduğu gösterilen tirokinonun gastroprotektif etkilerinden kaynaklandığını iddia ediyorlar.

  Kaliteli Çörek otu Yağı Nasıl Bulunur?
  Çörek otu tohumu yağı, en emilebilir ve konsantre olanıdır ve araştırmalarda çörek otu tüketmenin en etkili yoludur. Sonuçta, bu bir gıda ürünüdür, bu nedenle kullandığınız markanın yüksek kalitede ve zararlı katkılardan arınmış olduğundan emin olun. Bu konuda Tazemiz Firması titizlikle tohumları en kaliteli yerden temin ediyor ve ısıl işlem uygulamadan tohumların yağını çıkartmaktadır. Firma hakkında daha detaylı bilgi için https://www.tazemiz.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Top