www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[YENİ ÇİZİM ETKİNLİĞİ]: By Naka'nın yeni anketi sizleri bekliyor! Çizim etkinliğine göz atmak için ve detaylı bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZİM ETKİNLİĞİ] : #BİRFİLMSAHNESİ Çizim Etkinliğimiz Başladı! Detaylı bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasında 2. Cilt 19. Bölüm "Şeytan Gremlin" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

 1. DarkHall

  DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi


  Katılım:
  13 Haziran 2015
  İleti:
  635
  Kütüphane:
  1
  Alınan Beğeniler:
  587
  Ödül Puanları:
  685
  Cinsiyet:
  Erkek
  Doujinshi Nedir?
  Kelime anlamı "aynı insan yayını" demektir. "Doujinshi" kelimesi ilk defa belli bir yazar veya klasik sanat eseri stiliyle yazan edebi gruplar arasında kullanılmaya başlanmıştır ve anime ve manga dünyasına özgü değildir. Doujinshi artist ve yazar gruplarına "circle" adı verilir. Manga dünyasında, "doujinshi" günümüzde amatör, kendi başına yayınlanmış ve özellikle var olan anime ve mangalardan uyarlanmış mangaları isimlendirmek için kullanılır. Cağdaş doujinshi dünyasıyla özdeşleşmiş büyük bir fan kültürü vardır. Manga doujinshileri bazı dergilerde tanıtılır ve incelenir ve çizgi roman pazarlarında toptan satılır. Manga doujinshilerinin çoğu batıdaki fanzinler seviyesindedir, ama önemli bir kısmı dikkate değer seviyede yüksek kalitededir. Bazıları binlerce kopya satar ve bazı insanlar hayatlarını sadece doujinshi çizerek kazanırlar. Popüler doujinshi sanatçıları genelde profesyonel manga-ka olurlar (örneğin Sonoda Kenichi, Ozaki Minami). Diğer taraftan bazı profesyonel manga-kaların birçok kez sahte isimler altında kendi eserlerinin parodisini yapan doujinshiler yayınladıkları biliniyor. (örneğin Hagiwara Kazushi, Ueshiba Reach).

  Fan Fiction Nedir?
  Fanfiction, veya fan-fiction, veya kısaca fanfic, Türkçeleştirilmiş haliyle Hayran Kurgu, hayranların, bir dizi, bir film veya bir kitap gibi, hakları kendilerine ait olmayan orijinal eserler/karakterler üzerinde, herhangi bir kazanç beklentisi olmadan, eğlence amaçlı yazdıkları kurgu hikayelerdir. Bu kurgu hikayeler, tıpatıp orijinal yaratıcılarının kurdukları dünyalar üzerinde de gidebildikleri gibi, tamamen bambaşka dünyalar da yaratabilirler. Fanfiction'un tarihçesi 17.yüzyıla kadar uzanır, Don Kişot'un resmi olmayan devam hikayeleri veya 19.yüzyılda Lewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında'sının Frances Hodgson Burnett ve E. Nesbit gibi yazarlar tarafından yeniden yazımlarının yapılması gibi, Sherlock Holmes'un birden fazla hayran-yazarlar tarafından yazılmış hikayeleri de vardır. 1920'ler ve 1930'lara gelindiğinde ise Jane Austen hayranlarının, onun kitaplarındaki karakterlere dayanarak fanzinler bastıklarını görüyoruz. Fanfiction, esas ününü 1960'larda, Star Trek hayran kitlesi sayesinde kazanmıştır, ilk Star Trek fanzini, Spockanalia, 1967'de basılmış ve daha sonra, Star Trek dizisi yayından kaldırıldığında bile içeriğinde hayran hikayeleri barındırmıştır. Fanfiction'un dünyaya yayılıp, popülarite kazanmasında en önemli etken ise internet olmuştur, belli fandomlara, belli hikayelere yönelik birden çok fanfiction arşivleri kurulmuştur. Bunlardan en eskisi ve en önemlisi Fanfiction.Net, 1998'te kurulduktan sonra, belli kriterleri tutturmuştur, eskiden arşivi dahilinde, orijinal yazılar, hayran hikayeleri, gerçek yaşamdan kişilere ait hikayeler, şiirler, şarkı sözleri gibi birden çok yazın çeşiti bulundururken, yavaş yavaş bir ayıklamaya girmiş, bugünkü halini almıştır. 1999'da kurulan bir blog sitesi olan LiveJournal, hayran-yazarları mail listelerinden bloglara yönlendirmede ve yazılarını paylaşmada ikinci büyük etken olmuştur, bugün, her fanfiction yazarı bir şekilde yazılarını bir arşivde tutsa da, çoğu bloglar aracılığıyla da yazılarını paylaşmaktadır. Çoğu yazar veya yapımcı, hayranların fikrini çalmakla suçlanmak korkusuyla Fanfiction'dan uzak durmuştur, ama bazıları ise bu tip hikayeleri desteklemiştir. Buffy the Vampire Slayer ve Angel'ın yapımcısı, Joss Whedon, hayranlarını fanfiction okumaya davet ederken, Harry Potter kitaplarının yazarı, J.K.Rowling, her türlü fanfiction'u sevdiğini sözlerinde belirtmiştir, gene de bir kısmını "oldukça garip" olarak nitelendirip, yazarların cinselliğe yönelik eğilimlerden şikayet etse de. Buna rağmen, bazı yazarlar, örneğin ünlü vampir kitaplarının yazarı Anne Rice, gerek sitesinde, gerekse hukuki yollarla, herhangi bir karakterinin fanfiction eseri olarak kullanılmasını yasaklamış, Fanfiction.net'teki arşivlerden bu tip hikayelerin kaldırılmasını sağlamıştır. Ayrıca devamlılığı olup forumumuzun üyeleri tarafından beğenilen Fan Fictionlar Beyond Birthday tarafından sabitlenecektir (örnek: Death Note 3. Sezon)

  Bu bilgiler Türkanime.TV forumundan alıntıdır.
   
  Kedici55 ve Shee{p}oint bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Top