www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
Takip ettiğimizi çizim sayfalarını/kanallarını paylaşıyoruz. Konuya gitmek için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"Pokemon Görev Rozeti" Aktif! Meydan okuyup rozeti kazanmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

1. TheShu

TheShu Mad Scientist Shu Akito

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    5
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet arkadaşlar bu kısım gözüme baya çarptı çünkü bilim olmazsa olmazımdır. İlk konu olucağından son zamanlarda bir çoğunuzun duymuş olabileceği bir konuyu sizlerle paylaşıp fikrilerinizi almak istedim... Şunuda belirtiyim yazılarım çeşitli kaynaklardan aldığım bilgiler sayesinde yazılmıştır. Ve hiçbir şekilde bir metinin tıpatıp aynısı alınamamıştır...

Dünya Dışında Yaşayabileceğimiz Bir Gezegen Daha var mı ?

NASA Tarafından yapılan açıklamaya göre 2009 da yollanılan kepler teleskobu tarafından bizden tam 1.400 Işık Yılı uzaklıkta Yaşanılabilir Gezegen bulunmuştur. (Yeni Nesil Uzay araçlarımız 39.000 Km/h hızla ilerliyor. Bu Hızda oraya varmamız yaklaşık 26 milyon yıl alır)

Kepler-452b isimli bu gezegen G2 Tayfına sahip bir güneş sisteminde bulunuyor. Yaşanılabilir Yıldız Kuşağında (Yaşanılabilir Yıldız Kuşağı Işık Ve Isı yayılımı bakımından güneşe sistemine benzer yıldız sistemlerine verilen isimdir) bulunan bu gezegene gitmek şimdilik bizim için hayal gibi gözüksede bu gezegen dünyadaki yaşamın nasıl oluştuğuna dair bize büyük ipuçları verebilir.

Onun dışında bu gezegen bir süper dünya olduğu için yüksek çekim kuvvetine sahiptir. Bu nedenle bir atmosfere sahip olması kaçınılmazdır. Yüksek Çekim kuvveti ve Atmosfer'e sahip olma bizim için 2 anlama geliyor.

1. Bir dünya dışı yaşam bizi bekliyor olabilir.
    Evet teleskopun incelemelerinde canlılara veya el yapımı yapılara rastlanılmadı. Ama bu orada yaşam veya yapı olmadığı anlamına gelmiyor. Einstein'ın İzafiyet teorisine göre teleskopla baktığımızda biz 1.400 Işık yılı uzaklığındaki gezegenin 1.400 sene önceki halini görüyoruz ! Yani 1.400 sene içerisinde herhangi bir yaşam oluşmadığını kanıtlamamıza rağmen bu 1.400 sene içerisinde yaşam oluşmadığına dair hiçbir kanıtımız yok.

2. Su Korunumundan dolayı bolca su bizi bekliyor.
    Süper Dünya tipi olan bu gezegen söylediğim gibi yüksek çekim kuvvetine sahip. Bu çekim kuvvetinden dolayı su sıvı halini bozmayıp yeryüzünde kalabiliyor. Hatta bu çekim kuvveti o kadar güçlü ki olası bir küresel ısınmada bile gezegen yeryüzündeki sıvı su kütlesini koruyor !

Peki arkadaşlar sizinde düşüncelerinizi almak istiyorum:
    1. Sizce birgün o gezegene ulaşacakmıyız ?
    2. Orda bizim gibi canlılar bizi bekliyor olabilir mi ?
    Yukardakilerin hepsi kendi yazımdır üşenmeyip okuyanlara da, üşenip sadece bir göz atanlarada şimdiden teşekkürler.

-Batın Bayraklı

Azibu, JumperS ve Meliha Keskin bunu beğendi.
  2. Bigerdem

Bigerdem Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yakın zamanda çok konuşulur oldu bu konu. Daha önce de dünyaya sıcaklıları benzer gezegenler bulunmuştu ama bu baya benziyor. Bence o gezegene gidebilirz ama çok çok çok sonra gideriz bence tabi oradakiler de bize daha önce ulaşabilir :D Ya da bekleye de bilirler.

TheShu bunu beğendi.
  3. TheShu

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    5
    Meslek:
    Öğrenci
    Kim bilir belkide çoktan aramıza karıştılar ama bize benzediklerinden dolayı fark edemedik bile...
    Ama Bence su ve düşünebilen canlı organizmalar varsa bu hem insanlık için hemde düşünebilen canlı organizmalar için büyük felaketlere yol açabilir... İlerde sonuçta su petroldan daha değerli olacak, şimdi petrol için kendi türünü katleden bir canlı türü ilerde yaşaması için gerekli olan su deposunu ele geçirmek için herşeyi yapar sonuçta.

4. Bigerdem

Bigerdem Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle şeylere merakım olduğundan değişik forumlara falan bakıyorum. Böyle düşünen çok kişi var. Ve uzaylıları sınıflandırdıklaarını söyleyenler de var. Mesela kertenkele-insan karışımı olanlar, en meşhurları grey'ler var koca gözlü burunsuz olanlar. Ama bu da aşırı geldi bana açıkçası. Yani aramıza karışmış olabilirler çoktan. Sonuçta en ileri teknoloji bizde olacak diye bir şey yok. Dünyanın iki katı yaşındaki gezegenler de vardır.
    Fazla heyecanlanıp yine konu dışına çıktım gibi :D

Bu arada bazı şirketlerin uzakta maden buldukları meteorları dünyaya yaklaştırıp madenleri çıkarma gibi projeleri de varmış diye duydum...

5. TheShu

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    5
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet O maden olayını bende duymuştum...

Dyatlov geçidi olayından sonra ben iyici paranoyak oldum :D Rus bilim insanlarının aramıza karışmış dünya dışı organizmalar olmasından kokuyorum... (Kiseijuu daki parazitler gibilerse yandık yalnız)

6. Sherlo

Sherlo İnsanı sadece Bilim ve Sanat yüceltebilir.

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    30
    Meslek:
    Öğrenci
    Şuan için o dünya'ya ulaşmamızın imkanı yok ulaşsak bile 1.400 ışık yılı uzakta olan bir gezegenin yanına gidersek o gezegenin hala aynı durumda olma ihtimali çok düşük bak 1.400 ışık yılı diyoruz bunu az bişi olarak görmeyin yani insanların o gezegene gitmeye çalışsa bile uzay kavramları çok farklı olduğundan oraya vardıklarında ve geri döndüklerinde ne o gezegeni görebilirler nede bizi,
    Işık hızı dediğimiz şey bizi kurtarabilir ama daha adamlar zar zor uzaya uzay aracı gönderebiliyorlar yani daha çok uzun süre boyunca bu dünyada kalacağız ama şöyle bişi daha var dünyadaki değerli kaynaklar yani kimya dersinde olan periyodik tabloda bulunan en alttaki hammaddeler en değerli olanlar 2040 yılında dünyamızda bitecektir yani bu ön görülüyor o değerli kaynaklar bitmeden önce onun yerini doldurabilecekleri türden icatlar yapmaya çalışıyorlar yani mesela petrol değerli bir hammadde arabaları petrolle kullanabiliyoruz diyelim onun yerini elektrikle gidermeye çalışıyorlar vede bizim dünyamızın durumuda önemli 6.9 milyar insan yaşıyor (neden hayvanlarıda katmıyorsun dersen onların fazla bir zararı yok dünyaya onlar düşük yaşam formu diyelim onlar döngü içerisindeler biz ise hertürlü şeyi yapabiliyoruz bu çok kötü)bu kadar insan var her geçen zaman insan nufüsu artıyor yakında dünyamız yüksek insan nüfusundan dolayı insanların ihtiyaçlarını karşılayamayabilir ve bildiğiniz gibi dünyamızın hastalığı küresel ısınma gibi şeylerde var yani vb. bunlardan dolayı dünyamız çok hızlı yaşlanıyor yani değerli kaynakları artık fazla kullanmamak için herşeyi elektrikle gideremezsek eğer veya başka bir madde veya enerjiyle bu dünyada sıkışıp yok olmaya mahkum kalabiliriz yani kısacası kendi kıyametimizi kendimiz getiriyoruz vede başka yaşam varmıdır konusuna gelirsek bunun hakkında kimse emin olamaz.
    konudan biraz saptım uçtum yani umarım içinize korku vb. şeyler düşürmemişimdir.
    bunu sadece bazı şeylerin farkına varmanız için söyledim ve bunuda kötü algılamayın lütfen.

7. TheShu

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    5
    Meslek:
    Öğrenci
    Ne kötü algılaması ya tartışmak için açtım zaten konuyu ve açıkçası çokta doğru yerlere değindin bence. İnsanlar kesinlikle kendi kıyametini kendisi getiriyor. O gezegene gitme konusuna gelince, eğerki teknoloji-gelişim ivmesi bu şekilde devam ederse hatta artarsa yüzyıllar geçmeden takyon hızına ulaşırız gibime geliyor :D Yani biz göremesekte bir umut çocuklarımız o gezegeni görebilir. Ama şuda var ki dediğin gibi uzay-zamanın izafi olduğunu unutmamalıyız. Şuan biz o gezegenin 1.400 yıl önceki halini görüyoruz kim bilir şuanda ne haldedir

8. Sherlo

Sherlo İnsanı sadece Bilim ve Sanat yüceltebilir.

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    30
    Meslek:
    Öğrenci
    Aynen öyle ama bu hayal ettiğimiz şeyin hayal olarak kalmaması için çabalıyorlar çünkü teknolojiyi geliştirecez diyorlar e dünyanın durumunu düşünmüyorlar ama her geçen zaman lehimize işliyor ve daha kötü duruma düşüyoruz. ve şöyle bişi daha var her ülke kendi ülkesini kurtarmak için çalışıyor dünyadaki insanları kurtarmak için değil ve ülkemizin durumuna bakacak olursak hala politika meclis'de adamlar yaptıkları başarıları anlatacaklarına kavga ediyorlar sürekli ve bu ülkenin daha kötü olmasına sebep oluyor yani kısaca türkiye bu gezegenden sağ çıkmaz :D

9. TheShu

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    5
    Meslek:
    Öğrenci
    Kesinlikle katılıyorum :D

10. Bigerdem

Bigerdem Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İki dakika uzaklaşmışım hemen konu gelişmiş :D Şaka bir yana bir belgeselde uzaktaki bir gezegene gitmek için bir ''gemi'' yollarsak şu anda 100 yıl sonraki teknolojiyle yapacağımız gemiyle önceki gemiyi geçeriz demişlerdi. Şimdilik zor zaten hayal bizimkisi de.

Parasyte'dakiler gibi olsa da orada da insanlar kazanıyor bir şeycik olmaz :D

11. serena

serena MangaFairy

Alınan Beğeniler:
    62
    Ödül Puanları:
    70
    Orada canlıların olması fikri bana mantıklı geliyor ancak orada yaşamak, oralara gitmek nasıl mümkün olabilir bilmiyorum ömür yeter mi?

12. JumperS

JumperS Mehmet

Alınan Beğeniler:
    43
    Ödül Puanları:
    60
    Meslek:
    Öğrenci
    Enteresan bir durum vallahi şaşırdım :24:

13. serena

serena MangaFairy

Alınan Beğeniler:
    62
    Ödül Puanları:
    70
    Geçenlerde haberlerde de dünyanın kuzeni olarak anılan yeni bir gezegen keşfi yapıldığını duydum. Aynısı olabilir mi bilmem ama, cidden oralara gitme görme fırsatı olsa ne güzel olurdu.

14. magicart

magicart Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Aaa süper hemen oraya taşınalım o zaman :D

15. afacanx

afacanx Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    77
    Ödül Puanları:
    60
    Meslek:
    Şehir Plancısı
    Arkadaşım Nilüfer Önder'in "Tanrım Beni Görünür Kıl" adında, bu konuyu ele alan bilim-kurgu / romantik temalı kitabı var.

Bu Sayfayı Paylaş