TRART'a Hoş Geldiniz!

Şimdi Bize Katılın TRART sisteminin gelişmiş tüm özeliklerine ulaşabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olun ve sizde bu eşsiz sanal dünyanın bir parçası olun.
Duyuruyu Kapat
Aziz Can Binen'in kaleminden "Mu" mangası TRART Online Oku'da yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN

Yetenek Sınavlarına Hazırlananlar

Güzel Sanatlar Liseleri/Fakültelerine Hazırlanan Azimlilerin Grubu

Bu Sayfayı Paylaş

1. 24
    305
    20
    mihawara

mihawara Divane

Alınan Beğeniler:
    305
    Ödül Puanları:
    20
    İlk hafta programına girmeden önce ufak bir bilgilendirme yapmam gerekiyor sanırım. Bu grubu iki sene kadar önce kurmuştum. Amacım, o zamanlar kendim de yetenek sınavlarına hazırlandığım için beraber fikir alışverişi yapabileceğimiz bir grup kurmaktı ancak planlar istediğim gibi gitmedi. Okulu kazandığımda ise tekrar geri dönemedim çünkü bu sefer de ilk sene alınan derslerin yoğunluğu buna el vermedi. Ancak artık ikinci sınıftayım ve daha fazla vaktim var, o yüzden bu sene grubu aktifleştirme kararı aldım.

Kursa gitme şansı olmayan öğrenciler başta olmak üzere herkes gruptan faydalanabilir, programlara katılabilir, çizim gönderebilir. Halihazırda kursa gidiyorsanız pekiştirme amaçlı bizimle takılabilirsiniz. Yetenek sınavlarına girme gibi bir niyetiniz yok ama çiziminizi pekiştirmek istiyorsanız da buyrun gelin. Hatta benim gibi çoktan sınav olaylarını falan geride bırakmış bir GSF öğrencisi de olabilirsiniz, hiç sıkıntı değil. Bilmeniz gereken en önemli şey, ben burada konu anlatımı yapmayacağım. Hem konu anlatımlarına basit bir google araştırmasıyla ulaşabiliyorsunuz, hem de çizimde konu anlatımının bir fark yarattığını düşünmüyorum. Onun yerine çalışmanız gereken konuları başlıklarını, imgesel konularını vereceğim size. Çizimlerinizi attığınızda da elimden geldiğince ve kendi bilgim doğrultusunda yorum yapacağım. Yorumlara dayalı bir şekilde hatalarınızı görecek ve düzelteceksiniz.

Her gün çalışmanız gereken bir ana konu ve bir de imgesel konusu vereceğim. Anatomi ve figüre Ocak ayına kadar geçmeyecek olsak da elinizden geldiği kadar imgesel çizmenizi istiyorum. İlk çizdiğiniz imgesel kompozisyonlar çok kötü olacak, ben iyi çizerim diyenin bile kötü olacak, bunu aklınızdan çıkarmayın ve moralinizi bozmayın :D Konu başlıklarında ise zaman zaman attığım resimleri kopya edeceksiniz, zaman zaman da hayal gücünüzü kulllanarak onları da imgesel şekilde betimleyeceksiniz. Ocağa kadar form, perspektif gibi konulara kasacağız, Ocak'tan sonra bir anatomi, figür dönemi olacak, Nisan-Mayıs gibi öğrenilen her şeyi kullanarak imgesel çizimlerini arttırırız diye düşünüyorum.

Şimdilik istediğiniz boyutta kağıt, defter kullanabilirsiniz, tek şartım kurşun kalem kullanmanız. Kağıt boyutunu özellikle yetenek sınavına hazırlanan grubun 35x50'ye çıkarması gerekecek Şubat ayına doğru. Duruma göre bazı kişilere 50x70 kağıt almasını önereceğim zamanı geldiğinde. Yaza doğru özellikle renkli çalışmalar da yapacağız. Piyasayı takip ediyorsanız, özellikle kağıt fiyatlarının arttığının farkındasınızdır ancak sınava hazırlanan kesim zaten tonla kağıt harcamayı gözden çıkarmalı, resmen hayatınız boyunca kullanacaksınız sonuçta. Malzeme alırken kullandığım siteleri ve kırtasiyelerin adreslerini bir ara iliştireceğim, önce yasak olup olmadığını öğrenmem lazım.

Son olarak öğretmen olmadığımı ve kendi bilgim doğrultusunda bir program hazırladığımı hatırlatayım.

DarkHall ve Neko bunu beğendi.
  2. 23
    20
    25
    Denizfeneri

Denizfeneri Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    25
    50x70 kağıt fazla çeşit bulunmuyor internette nedense.Onun dışında internet alışverişi daha ucuz olduğu için eskiz defterleri ve kağıtları ucuza getirmek mümkün ama yine de pahalıya gelecek.Ama bu çok bir şey sayılmaz,üniversitede okuyanlar daha çok harcıyordur kağıtlara bence.

Kursa en fazla bir ay gidecek kadar param var birileri acilen üstüme yıllık kursum için 4000-5000 lira atsın aghhfgf.Neyse,o parayı okulda yaptıkları para ödüllü kompozisyon vb yarışmalara katılarak çıkarmayı kazanıyorum,henüz resim çizemiyorum ama metinlerim fena değildir,umarım olur.TYT AYT okul dersleri falan derken epey yoğun bir yıl olacak.

Allah aşkına 50x70 kağıt için tavsiye ver,nasıl ucuza gelir nereden alıyorsun vs.

3. 24
    305
    20
    mihawara

mihawara Divane

Alınan Beğeniler:
    305
    Ödül Puanları:
    20
    İnternette 50x70 bulman zor olur. Çünkü genelde ithal markaları satıyorlar onların da taneleri 8-10 tl oluyor. Direkt bitmiş eser yapmayacaksan çalışmak için istiyorsan bildiğin en yakın kırtasiyeden 50 kuruşa falan alabilirsin. Bizim okulun içinde direkt sanat kırtasiyesi var 25 liralık almıştım hala bitmedi, okulda nadiren 50x70 çiziyoruz çünkü. Hep 35x50 çalışırken de kağıdı ikiye bölmek iyi oluyor.

Kursa devamlı gidemeyeceksen çalışma programımızı takip etmeni öneririm. Takip edeceğin bir program ve çizdiklerini gösterebileceğin birilerinin olması gaza getirir seni, kursa 1 ay gideceksen de sınava yaklaştığın bir zaman git ki öğrendiklerini unutma.

4. 23
    20
    25
    Denizfeneri

Denizfeneri Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    25
    Ya ben çok temel şeyleri yapamıyorum referans alarak(bakarak-modelden çizme),gölgelendirme yapma vs.Benim bunları birinden birebir almam lazım.Bu çok temel şeyleri alsam yeter gerisini çalışarak yapabilirim bence...Henüz tam gidemiyorum demem için bir kaç durum var olumlu olursa ne ala ama olumsuz olursa bittim

:aglayan::aglayan::aglayan:

Yerli kağıt(çok nadir yerli üretici gerçi ama) çok daha ucuza geliyor.O herkesin beğendiği markalar direkt yurt dışından geliyorlar o yüzden direkt olarak değişiyor fiyatları döviz fırlayınca.İdora diye bir marka var yerli galiba fiyatları ucuz

Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.

İnternette allahtan bazen güzel indirimler vs oluyor,bulunca kaçırmamak lazım ben eğer bu kaliteliyse 5-6 tane alacağım ne olur ne olmaz diye.

50x70 zannetmiyorum benim civardaki kırtasiyelerde olsun,hele 50 kuruşa hiç şaşırdım gerçekten o kadar ucuz mu? :D

Neyse umarım iyi haberler alırım :(

5. 24
    305
    20
    mihawara

mihawara Divane

Alınan Beğeniler:
    305
    Ödül Puanları:
    20
    İdoralar dokulu çıkabiliyor. Ben şahsen dokulu kağıtta çalışamıyorum. O tırtık tırtık his içimi gıcık ediyor ve kalemin ucu hızlı bitiyor, ama karakalem çalışmaları da çok nefis duruyor. Temel işleri grupta öğrenebilirsin, o kağıt da temel işleri öğrenirken işini görür.

6. 23
    20
    25
    Denizfeneri

Denizfeneri Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    25
    Aynen,yarın kursa ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyorum bakalım.Şuan kursa gitmem o kadar imkansız gözükmüyor,maddi problem büyük olasılıkla ortadan kalkacak.Teşekkürler her önerin için.

mihawara bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş