www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
Aziz Can Binen'in kaleminden "re:Nemesis mangası TRART Online Oku da yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Çizim ekipleri neredeyse tamam! Başvuru için son hafta! Projeye göz atmak ve başvuruda bulunmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

1. Evallark

Evallark save the bees~

Alınan Beğeniler:
    181
    Ödül Puanları:
    225

Tür: Romantik, shoujo, okul, dram
    Yıl: 1992 - 2008
    Bölüm sayısı: 244
    Cilt sayısı: 37
    Mangaka: Yoko Kamio

Konu:

Eitoku Akademisi (Eitoku Gakuen) ihtiyaçları öğrencilerin zengin, yüksek sosyete aileleri tarafından karşılanan bir okuldur. Bu nedenle de fakir bir aileden gelen Makino Tsukushi (Tsukushi dikenli bir bir bitki olan atkuyruğu anlamına gelir), diğerleri arasında "yabani ot" olarak bilinmiştir. Okulda genel olarak F4 olarak bilinen Flower Four (Çiçek Dörtlü) adlı grup hüküm sürer. F4'n lideri ve Japonya'daki en varlıklı ve güçlü ailenin oğlu Domyouji Tsukasa, uzun çekişmeler sonucunda Eitoku'da ona yalakalık yapmayan tek kişi olduğu için Tsukushi'yle yakından ilgilenir hâle gelir. Ancak Tsukasa'nın asabi doğası ve zorbalık yöntemleri gözü Hanazawa Rui'de olan Tsukushi'nin canını sıkan temel şeylerdir.

Tsukasa'nın en yakın arkadaşı, keman çalmayı seven Hanazawa Rui, Tsukushi'nin ciddi bir şekilde romantik ilgi gösterdiği ilk kişidir. Sessiz ve havalı bir çocuktur ama çocukluğundan beri hisler beslediği en yakın arkadaşı ve Tsukushi'nin idolü olan manken Todou Shizuka'ya karşı zaafı vardır. Biraz karmaşık ve her şeyden çok önemsediği Tsukushi'ye olan hislerinin sürekli değiştiği bir yapısı vardır.

F4'ün diğer iki üyesi rahat kişilikli grubun ara bulucusu Mimasaka Akira ve pişmanlık duymayan playboy Nishikado Soujirou. Ailesindeki bayanlar (annesi ve iki küçük ikiz kız kardeşi) çok çocuksu olduğu için Akira olgun bayanları tercih ederken, her ne kadar biz daha sonra küçükken çocukluk arkadaşına aşık olduğunu öğrenecek olsak bile, Soujirou birden fazla bayanla geçici ilişkide olmakla gayet mesut olsa da ikisininde genellikle en azından bir kız arkadaşı olur.

Zamanla Tsukasa'nın ona aşık olduktan sonraki değişimini takdir eden Tsukushi'nin Tsukasa'ya olan hisleri büyür. Tsukasa, Tsukushi'ye karşı aşırı derecede sadık hâle gelip ona kuşkusuz güvenir ve bu sayede yavaşça Tsukushi'nin kendisindeki farklı ışığı görmesini sağlar. Ancak aile geçmişlerindeki farklılıklar yüzünden Tsukasa ve Tsukushi'nin ilişkisi Tsukasa'nın annesi Kaede tarafından hiç onaylanmamaktadır. Sonrasında Tsukasa'nın annesi çifti ayırabilmek için her türlü yola başvuracaktır.

Makino Tsukushi

Saç rengi: Kahverengi
    Göz rengi: Kahverengi
    Doğum tarihi: 28 Aralık 1977
    Burcu: Oğlak (sevindim nedense)

Ana karakter Makino Tsukushi fakir aileden gelip Eitoku Akademisinde okuyan sayılı öğrencilerden birisi. Ailesi Tsukushi'nin okul masraflarını zar zor ödemelerine rağmen zengin bir adam bulup onları bu fakirlikten kurtarır umduyla okula devam etmesi konusunda zorlarlar. Tsukushi Eitoku'da tıkılıp kaldığı için hiç heyecanlı değildir ve mezuniyete kadar göz önünden uzakta durmaya karar vermiştir. Ancak arkadaşı yanlışlıkla merdivenlerden aşağıya, Domyouji Tsukasa'nın üzerine düştüğü zaman onu koruduktan sonra, (koruduğu) kızın yerine Tsukushi kırmızı nota, F4'dan gelen savaş ilanına, layık görülür. Bu resmi olarak onu F4'un ve diğer öğrencilerin gelecekteki işkenceleri için hedef olarak işaretlemiştir.

Domyouji Tsukasa

Saç rengi: Koyu kahverengi
    Göz rengi: Kahverengi
    Doğum tarihi: 31 Ocak 1976
    Burcu: Kova

F4'un lideri ve büyük Domyouji Grubu'nun varisidir. Ailesi fazlasıyla varlıklı ve Japonya'da etkili bir ailedir. Annesi her zaman yurt dışında olduğundan ve ablası evlendikten sonra Los Angeles'a taşındığından, Tsukasa çocukluğunun büyük bir kısmını F4'un geri kalan üyeleriyle geçirmiştir. Annesi, özellikle ona karşı soğuktur ve ailenin adını korumak adına onun hayatını kontrol etmek ister.

Hanazawa Rui

Rui Tsukasa'nın en yakın dostu ve Tsukushi'nin romantik olarak ilgi duyduğu ilk kişidir. Genel olarak sessiz, mesafeli, insanlara karşı ilgisiz ve içine kapalıdır ama yakın arkadaşlarına ve çocukluktan beri hisler beslediği manken Todou Shizuka'ya karşı zayıf noktası vardır. Kişiliği biraz karmaşıktır ve Tsukushi'ye karşı rahatsızlıktan sevgiye doğru artan hisleri neredeyse sabittir. Yine de, onu derinden önemser.

Nishikado Soujirou

Soujirou F4'un büyük playboyu ve muhtemelen aralarından en sapkın olanıdır. İnanılmaz bir şekilde aile işi olan Japon çay seremonilerine ilgilidir. Çoğunlukla o ve Akira grubun barışını sağlamaya uğraşırlar ve Tsukasa'yı izlerler.

Mimasaka Akira

Akira muhtemelen F4'un en nazik ve olgun üyesidir. Ailesi Japonya'nın yeraltı işlerinde (mangada büyük bir ticari şirketileri vardır) oldukça güçlü bir konumdadır. Sakinliğini korur ve çok nadiren öfkelenir, öyle ki ne zaman öfkelense Domyouji bile sıvışmalıdır. Ayrıca Akira kadın avcısıdır. 38 yaşında olmasına rağmen çocuksu davranan annesi yüzünden, zevki kendinden 10 yaş büyük kadınlara yöneliktir. Ona aşırı düşkün olduklarından ötürü onu sinir eden bir çift ikiz kız kardeşi vardır. Aynı zamanda F4'un içinde nakit para kullanan tek üyedir.

Matsuoka Yuuki

Yuuki Tsukushi'nin en yakın arkadaşı ve çocukluk arkadaşıdır. İkili okuldan sonra bir dango dükkanında çalışırlar. Tsukushi ve Yuuki anasınıfına, ilkokula ve ortaokula birlikte gitmişlerdir. Tsukushi'nin hislerini çok önemser ve kimsenin onu incitmesini istemez. Yuuki Tsukushi'yi teşvik eder ve F4'la olan durumunda ona tavsiye verir.
    Mangada Soujirou ile geceyi birlikte geçirmiş ve yollarını ayırmışlardır.

Todou Shizuka

Shizuka zengin kadın varislerdendir ve F4'un çocukluk arkadaşıdır. O ve Rui özellikle çok yakındır. Rui'yi kabuğundan çıkartabilen ilk kişidir ve çocuklukları boyunca ayrılmaz ikilidirler. Shizuka lise yıllarında mankenlik kariyerine başlar ama yirminci yaş günü partisinde mankellik kariyerinden ve Todou mirasındaki pozisyonundan vazgeçme ve insan hakları avukatı olup Paris'e taşınma planlarını ilan ettiğinde herkes şok olmuştur. Tsukushi'yi Rui'nin romantik ilgi gösterdiği kişi olarak görür görmez ona karşı çok nazik davranmıştır.

1997'de Toei Animation tarafından üretilen ve Asahi Broadcastin Corporation tarafından yayınlanan bir anime serisi yapıldı. 8 Eylül 1996'dan 31 Ağustos 1997'ye kadar toplamda 51 bölüm yayınlandı. Hikaye örgüsü bazı değişiklerlerle uyarlandığı mangaya yakın. Animenin opening klibinde Tsukushi ve F4'un dansı vardır.

Ayrıca daha sonra animenin filmi (daha çok OVA) de çıkmıştır ancak orjinal kurgudan çok uzakta alternatif bir evrendedir. Karakterler filme (OVA) uyması için farklı rollere verilmiştir. Bu filmde (OVA) Tsukushi büyük bir sahne yapımında rol kazanmak isteyen geleceği parlak bir dansçıdır.

Diziler

2001 - Meteor Garden (Tayvan)

2002 - Meteor Garden II (Tayvan)

2005 - Hana Yori Dango (Japonya)

2007 - Hana Yori Dango Returns (Japonya)

2009 - Boys Over Flowers (Güney Kore)

2014 - Kaisi Yeh Yaariyan (Hindistan)

Filmler

1995'de manga ilk olarak normal uzunlukta bir filme uyarlandı. Bu filmde Uchida Yuki ana karakter Makino Tsukushi'yi oynadı.

Diğer bir film Hana Yori Dango Final ise 28 Haziran 2008'de yayınlandı. Bu film Japon dizi uyarlamasındaki aynı oyuncular ve rollerle diziye devam niteliği taşır. Film Tsukasa ve Tsukushi'nin siyah giyinen ve seks oyunlarıyla takıntılı olan gizemli bir adam tarafından çalınan kıymetli Venüs'ün Gülümsemesi adındaki aile yadigarı tacı geri alma macerasını konu alır. Küçük bir rolde 95 yapımı uyarlama filminde Hanazawa Rui'yi oynayan Naohito Fujiki vardır.

Film Japon gişelerinde 7,750,000,000 yen ile gişe başarısı yapmıştır. Dramanın DVD'si 2008'in en çok satılan DVD'sidir ve bütün zamanların en çok satılan 3. Japon filmi DVD'sidir.

Kronolojik sıralama

1995 - Hana Yori Dango (film)
    1997 - Boys Over Flowers (anime)
    2001 - Meteor Garden (Tayvan dizisi)
    2002 - Meteor Garden II (Tayvan dizisi)
    2005 - Hana Yori Dango (Japon dizisi)
    2007 - Hana Yori Dango Returns (Japon dizisi)
    2008 - Hana Yor Dango Final (Japon filmi)
    2009 - Boys Over Flowers (Güney Kore dizisi)
    2014 - Kaisi Yeh Yaariyan (Hint dizisi)

Not: Ayrıca 2013-14 yılları arasında çıkan Güneşi Beklerken adlı Türk dizisinin ana konusu bu kurgudan esinlenilerek ortaya çıkmıştır ama yalnızca temel konu benzer onun dışında TAMAMEN farklı iki seri.

(ŞURASI :E111de78::064::Th 111:)

HYD en sevdiğim romantik seridir. Çıkış yıllarının en özgün yapımlarından ve bu bad boy olayının belki de en güzel ve özgün hâli denilebilir. Aslında bad boy demek doğru olmaz. Domyouji Tsukasa müthiş bir karakter. Bad boy gibi görünen ama aslında sıcacık bir kalbi olan ve gerçekten aşık olduğunda meleğe dönüşen birisi. Tsukushi'ye aşık olunca tamamen değişiyor, içindeki o müthiş insan ortaya çıkıyor. Animesini pek sevmiyorum ve Güney Kore yapımı dizisinden basitçe nefret ediyorum. ^^ Japon ve Tayvan dizilerini severim özellikle Japon yapımı dizisiyle aşk yaşıyorum. Onlarında konularını açmayı düşünüyorum ileride.

Son düzenleme: 3 Eylül 2015
    DarkHall, animecimarslı ve JaGGo bunu beğendi.
  2. mihawara

mihawara Divane

Alınan Beğeniler:
    327
    Ödül Puanları:
    20
    Japon yapımı live actionını izlemiştim. İlk sezon gayet hoşuma gittiyse de ikinci sezonun ortalarında birden bire sıkıldım ve bıraktım. İkinci sezon muydu onu bile hatırlamıyorum aslında, Tsukasa'nın garip davranmaya başladığı bölümlerdi işte. Yalnız Tsukasa için seçtikleri oyuncu cuk oturmuştu, permalı permalı böyle.

Animesi de izlenecekler listemde ama fakat ve de lakin sıra gelir mi bilemem :D

3. Evallark

Evallark save the bees~

Alınan Beğeniler:
    181
    Ödül Puanları:
    225
    İkinci sezonunda bırakmış olman lazım dediğin yere göre. Tsukasa duygusal bir şok yüzünden kendini Tsukushi'den uzak tutmak istiyor gibi bir durum söz konusu orda. Açıkcası benim de sıkıldığım kısımlar orası ne yalan söyleyeyim? Yani ayrılıklar vs. bana biraz sıkıcı geliyor ama yine de en sevdiğim romantik seri olması boşuna değildi, sonunda beni gerçekten tatmin etti hele filmi ayrı güzeldi. :048:

Animeyi zar zor bitirmiştim. Eski bir seri olsa da mangaya göre gayet güzel yapabilirlerdi ancak her ne kadar fazla bir kopukluk olmasa da karakterlerin davranış farklılıklarından dolayı animeyi pek sevmiyorum. Özellikle Tsukushi en sevdiğim karakterken animede bana itici gelen bir karakter. O yüzden bence animeyi boşver ve dizisine tekrardan bir şans ver. :Th 113:

Ayrıca Matsujun konusunda katılıyorum. Kesinlikle çok uymuştu o permalı haliyle o role. İlk Kore yapımı versiyonu izlemiştim ve yarısında Japon versiyona -oldukça fazla önyargıyla- başladım ve başlarda pek de hoşuma gitmemişti ama dengeler fazlasyla değişti, nasıl oldu bilmiyorum ama şu an Japon versiyona laf ettirmezken Kore versiyonuna a'dan z'ye sövebilir durumdayım. :)

Demem o ki, diziye tekrar bir şans vermelisin. :Th 059:

Bu Sayfayı Paylaş