www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[KİTAP ÖNERİSİ]: Sitemizin bir üyesi Melda Vatancı'nın yazmaya bu sitede başladığı sonradan toparlayıp bitirdiği ve yakın zamanda basılan Renksiz Dünya Hikayesi kitabına göz atmak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZİM ETKİNLİĞİ] : #VİLLAİN (KÖTÜ ADAM) Çizim Etkinliğimiz Başladı! Detaylı bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasında 2. Cilt 19. Bölüm "Şeytan Gremlin" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

 1. animecimarslı

  animecimarslı çikolata ^^


  Katılım:
  4 Temmuz 2015
  İleti:
  39
  Alınan Beğeniler:
  101
  Ödül Puanları:
  110
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Manisa
  Uzun bir aradan sonra herkese merhaba:Th 059: Yazarların üzerinde fazlaca durmadığı bir konu olduğunu düşündüğüm düzeltmeler ve yazılanları başkalarıyla paylaşması hakkında birkaç küçük noktaya değinmek istiyorum. İyi okumalar:Th 096 K:
  Düzeltmeler, amatör yazarlar için büyük bir sorun teşkil edebilir. İlk yazılan hikayeden en iyi şekilde olması için yazılan ilk bölüm üzerinde defalarca törpüleme ve düzeltme işleminden geçer. Bu durum yazmamak için bir bahane olabilir bu yüzden düzeltmeleri ilk taslaktan sonraya saklamak en iyisidir. Düzeltmeler için kullanılabilecek farklı yollar vardır; kimi yazarlar birkaç defa taslak hazırlarken bazıları ilk taslak üzerinde küçük birkaç düzenleme ile güzel eserler ortaya koyabilir. Üç taslaktan oluşan bir düzeltme şemasını kullanabilirsiniz. Bu şemayı esnetmenin elinizde olduğunu da unutmayın.

  · İlk taslakta akışa bakılır, kurguda hata var mı, karakterler kendileri ile çelişiyor mu, kulağı tırmalaya cümleler var mı diye bakılır. Bunlar işaretlenir. İstediğimiz tema var mı bunu yakalarız.

  · İkinci taslakta, ilk taslakta bulduğumuz hataları düzeltiriz ve temayı yerleştirmeye çalışırız. İmla ve cümle bozukluklarını düzeltebiliriz.

  · Üçüncü taslakta ise son dokunuşları yaparız.

  Unutmamanız gereken önemli bir nokta ilk taslağınızı ya size destek olacak birileri ile paylaşın ya da kimseye okutmayın. Alacağınız kötü yorumlardan dolayı şevkiniz kırılabilir.

  Yazma işlemini bitirdikten sonra bunu birileri ile paylaşmalı mısınız? Paylaşabilirsiniz ama bu kişilerin yakın çevreniz olmaması daha iyi olur. Nedeni ise sizi geliştirecek eleştiriler alamazsınız. Bu durumda alacağınız yorumlar ikiye ayrılır. İlki “Çok güzel. Harika yazıyorsun.” şeklinde olanlar; ikincisi ise “Bence bu olmamış. Bak şurasını şöyle yazarsan daha iyi olur.” şeklinde olanlar. Yazar olarak sizi geliştirecek eleştirileri yine sizin gibi yazan insanlardan alabilirsiniz. Kendinize sizin gibi yazan arkadaşlar bulun ve birlikte yazdıklarınızı değerlendirin. Bu değerlendirmeyi belli kurallar çerçevesinde yapmanız ise herkesin yararına olacaktır. İnsanız hepimiz sonuçta ve birbirimizi kıskanabiliriz ya da konuyu dağıtabiliriz. Ortak eleştiri formatı oluşturun. Bu eleştirilerde neyi duymak, dinlemek istediğinizi; sizi nelerin geliştireceğini; hangi soruların cevapları sizi yazar olarak ileri taşıyacağını, yazdıklarınızın kalitesini artıracağını belirleyin. Herkes sadece bu sorulara cevap vermesini isteyin.
   
  defne, O.T ve kagura bunu beğendi.
 2. defne

  defne Yeni Üye


  Katılım:
  26 Eylül 2015
  İleti:
  67
  Alınan Beğeniler:
  337
  Ödül Puanları:
  285
  Ben genelde yazarken yanlış bir kelime veya olmadığını düşündüğüm bir cümleyi hemen silerim.Sonra yazıyı baştan okuyup,kaldığım yerden yazmaya devam ederim.....Eskiden, senin dediğin gibi ikinci ve üçüncü taslak yaparak yazıyı net bir biçimde ortaya çıkartırdım.Fakat şimdi yeteri kadar zamanım olmadığı için ,daha farklı yapıyorum......
   

Bu Sayfayı Paylaş

Top