www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[KİTAP ÖNERİSİ]: Sitemizin bir üyesi Melda Vatancı'nın yazmaya bu sitede başladığı sonradan toparlayıp bitirdiği ve yakın zamanda basılan Renksiz Dünya Hikayesi kitabına göz atmak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZİM ETKİNLİĞİ] : #VİLLAİN (KÖTÜ ADAM) Çizim Etkinliğimiz Başladı! Detaylı bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasında 2. Cilt 19. Bölüm "Şeytan Gremlin" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

 1. animecimarslı

  animecimarslı çikolata ^^


  Katılım:
  4 Temmuz 2015
  İleti:
  39
  Alınan Beğeniler:
  101
  Ödül Puanları:
  110
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Manisa
  Yazdığınız hikayede karakterleri derinlemesine düşünmeniz de olaylar ilerleye bilir ama kurgunuzu düşünmediyseniz çok kısa süre sonra olaylar çıkmaza sürüklenir. Kurgu nasıl yapılır sorusunun belli bir cevabı da yoktur. Bu yüzden de zor sanırım iyi bir kurgu ortaya çıkarmak. Her yazarın kendi yöntemleri vardır. Bazı yazarlar kafalarında ki bir resim veya bir sözden başlar yazmaya. Bazıları ise bütün hikayeyi sahne sahne kurgulayıp bir taslağını çıkartır ardından her sahneyi tek tek ele alarak onu geliştirir, detaylara iner. İlk yöntemde çıkmaza düşme ihtimalinizin daha yüksek olduğunu belirtmekte isterim.

  İkinci yöntem üzerinde duralım isterseniz. Her ne kadar zor ve yorucuda olsa daha güvenilir bir yapısı var.

  · Öncelikle bir fikriniz ve temanız olmalı.

  · Bulduğunuz fikre hakim olmalı hakkında bolca araştırma yapmalısınız. Araştırmada kaybolan, bunu yazmamak için bahane olarak kullanan birisiyseniz yüzeysel bir araştırma yapıp – gerçekten gerekli ise – detaylı araştırmayı ilk taslağın ardından yapabilirsiniz. Tabi tarih kurgu yazıyorsanız başta bolca ve detaylı bir araştırma şart.

  · Kurgunuzda geçen olaylar için her olasılığı düşünün. Kendinize sonrasında ne olabileceğiyle ilgili bolca soru sorun. Tek bir olaya bağlı kalmanızı engellemiş olursunuz.

  · Mutlaka önceden hikayenin bir başı ve sonu olsun. Olayların gidişatına göre üzerinde oynama yapabilirsiniz.

  · Öncelikle kısa bir özet çıkartmak sizin faydanızadır.

  · Bölüm bölüm kurgulayın. Her bölümde geçen ve belirtilmesi gereken önemli şeyleri, önemli replikleri not alın.

  · Yan karakterlerin de hikayelerine inebilirsiniz. Sadece ana karakteriniz için var olmadıklarını onlarında bir hikayesi olduğunu unutmayın. Ayrıca seyirciye sürekli aynı olayı anlatmak yerine arada değişiklik yapmak seyirciyi sıkmamanızı da sağlayabilir.

  · Çevrenizdeki diyalogları dinleyin. Hikayenizde kullanabileceğiniz bir şeyler duyabilirsiniz ya da yeni bir fikir kim bilir.

  · Seyirci direk konunun içine girmek ister. Sıkıcı ve sıradan başlangıçlardan kaçının.

  · Hikayede kırılma noktası karakterin değişime uğradığı noktadır. Yediği büyük bir darbe sonucu da olabileceği gibi biriken olaylar sonucu küçük bir kıvılcımda kırılma noktasına sebep olabilir. Bu çok önemlidir karakterin değişime uğraması şarttır yoksa olayda akış gerçekleşmez.

  · Kurgunuzun size ait bir dünya olduğunu unutmayın ve oranın efendisi sizsiniz. O zaman bunu kullanın ve yazdıklarınızda cesur olun. Kurgunuzu istediğiniz gibi kullanabileceğinizi unutmayın. Bir yerleri havaya uçurduğunuzda kimse sizi hapsetmeyeceğini hatırlayın.

  Kurgu konusunda paylaşabileceklerim bu kadar. Sizde kendi yöntemlerinizi paylaşın, kime nasıl bir faydanız dokunacağını kimse bilemez sonuçta:)
   
 2. defne

  defne Yeni Üye


  Katılım:
  26 Eylül 2015
  İleti:
  67
  Alınan Beğeniler:
  337
  Ödül Puanları:
  285
  Bu yazı okuduğumda yaptığım bazı hataları fark ettim;senin sayende....
   
 3. animecimarslı

  animecimarslı çikolata ^^


  Katılım:
  4 Temmuz 2015
  İleti:
  39
  Alınan Beğeniler:
  101
  Ödül Puanları:
  110
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Manisa
  faydası olduysa gercekten çok sevinim :) tek yaptığım bu tavsiyeleri toplamak oldu o kadar büyük bir şey değil:048:
   

Bu Sayfayı Paylaş

Top