www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Projemiz aktif! Bu çok büyük bir proje ve başvuruları almaya başladık. Projeye göz atmak için TIKLAYIN
×

Senaryolar ve Hikayeler

Çizim yapmak zor geliyorsa ve kaleminizin gücü hayal gücünüz ve hikayeyse buraya buyurun. :)

Bu Sayfayı Paylaş

 1. IKoc

  IKoc Yeni Üye


  Katılım:
  28 Eylül 2018
  İleti:
  4
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  Arkadaşlar manga yazmak istiyorum. Hikayeyi bölümler bitince mi yazıcam yoksa hikaye bitince bölümlere mi ayırcam? Ayrıca tamamen hikaye bitti diyelim. Bir çizerle anlaştım. Sonra ne olacak?
   
 2. Denizfeneri

  Denizfeneri Yeni Üye


  Katılım:
  26 Mayıs 2018
  İleti:
  33
  Alınan Beğeniler:
  37
  Ödül Puanları:
  50
  Öncelikle aşamaların nasıl olacağı tamamen yazar çizerin keyfine bağlı,ama bence önce hikayeyi yaz çizimi sonra halledersin.
   
 3. DarkHall

  DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi


  Katılım:
  13 Haziran 2015
  İleti:
  611
  Kütüphane:
  1
  Alınan Beğeniler:
  554
  Ödül Puanları:
  670
  Cinsiyet:
  Erkek
  Merhabalar. Şimdi bildiğim kadarıyla şöyle anlatayım, manga hikayesi tam olarak yazılan bir şey değil. Manga yazarlığı bir çizerle anlaştıktan sonra başlayan bir süreç. Yazar hikayeden genel hatları ile bahseder ve çizer ile anlaşırsa sayfa sayfa bunları anlatır. Cinali gibi çizerek bile bunu anlatabilir, karakterler duruşları paneller içinde kabaca(özensiz) çizer, dialogları ekler, karakterlerin duruş açıları göstermeye çalışır ekstra şeylerle ilgili bilgiler ekleyebilir. Sonra çizere gönderir ve çizerde bunu çizime döker taslak oluşturur sonra ana çizimi yapar ve en sonunda mürekkeplendirip tonlamalarını ekledikten sonra tamamlanmış olur. Böyle kademeli pek kolay olmayan bir ortak çalışma şeklidir ama sağlıklı olan şekli budur. Eğer hikayen bittiyse ve bir çizerlede anlaştıysan hikaye akışını sayfalara göre düzenlersin bölümlere ayırırsın ve sayfalarını çizere gönderirsin tek tek, o da takıldığı yerleri sana sorar bu şekilde bir düzen içinde sayfaları çizip mangayı tamamlayabilirsiniz.
  Eğer sadece hikayeyi yazdıysan bu süreç farklı olur. Bu hikayeyi yazarsın ayrıca karakterlerden bahsedersin ek bilgiler eklersin sonra ilgilenen çizerler bulman gerekir. Hikayeyi çizmek isteyen çizer olursa seninle irtibata geçer ancak hikayeyi manga sayfasına akarmak panelleri duruşları perspektifleri ayarlamak hangi sayfada hangi sahneyi çizeceğine karar vermek hep çizere kalır ve iş yükü artar. Tabi bu kendi seçimidir bu şekilde çizmek de isteyebilir ve bu şekilde daha başarılı bir çalışma da çıkabilir ortaya.
   
 4. Chilli

  Chilli Yeni Üye


  Katılım:
  17 Ağustos 2018
  İleti:
  4
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  En başından bölüm bölüm yazmanı tavsiye ederim. Herhangi bir dizi gibi düşün bu süreci, her bölümün kendi finali olur. Eğer sen film yazarmış gibi yazarsan, sonradan bölümlere bölersen bölüm finalleri anlamsız olur, okuyucuyu sonraki bölüme çekmez.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Top