www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasının 4. bölümü "Deccal" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Çizim ekipleri neredeyse tamam! Başvuru için son hafta! Projeye göz atmak ve başvuruda bulunmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

1. DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi

Kütüphane:
    1
    Alınan Beğeniler:
    566
    Ödül Puanları:
    670

Öncelikle çizgi roman geniş bir anlam taşıdığı için böyle yazdım bu soru çizgi roman, manga, webtoon vb sanatlarının tümünü içeriyor.

Bir -çizgiroman,manga,webtoon- projeniz olsaydı ve bunu hayata geçirmek isteseydiniz nasıl bir şey yapardınız?

• Hangi türleri içinde barındırırdı (macera,aksiyon,fantastik,korku,gerilim,psikolojik,dram,komedi,hayattan bir kesit,okul hayatı,romantik vb)
    • Ne tür bir konusu olurdu, ne anlatmak isterdiniz? (kısaca genel hatlarıyla)
    • Ne tür karakterler oluşturmak isterdiniz?
    • Nasıl yayınlamak isterdiniz? (Dijital ortamda ya da basılı halde)
    • Ne kadar zaman aralıklarla yayınlamak isterdiniz? (Haftalık, Aylık, bir kaç ayda bir)
    • Tek başınıza mı yapmak isterdiniz yoksa bir ortak veya ekiple beraber mi?
    • Bu projenizden ne tür beklentileriniz olurdu?

Muhakkak çoğu kişinin bu tür düşünceleri vardır arkadaşlar buraya ileti olarak yazıp düşüncelerinizi, hayallerinizi, temennilerinizi bizlerle ve tüm üyelerimizle paylaşabilirsiniz :)

MrDragneel2, ShulSoul, defne ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. harun_animesever

harun_animesever Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    97
    Ödül Puanları:
    70
    1.kesinlikle aksiyon bilimkurgu komedi olurdu ama romantik sokarmıydım işin içine bilemedim :D
    2.şahsen daha konuyu oturtamadım aklımda bişeyler var ama bunlar işlenmemiş metal gibi :D
    3.bir bedende 2 akıl (yani çift kişilkli ) yetenek olarak gelirsek te ya tüm fiziksel yetenklerini kullanabilen bi karakter olurdu yada dokunduğu teknolojiyi yada özelliği kendine kopyalayabilen bişey olurdu belkide ikisinin birleşimi de olabilir :D
    4.ilk dijitalde şansımı denerdim beğenilirse de (biraz da vakit geçince ) basılı da yapabilirim (bunlar hep hayal :D )
    5.aylık olurdu ilk yaptıklarım sonraları da haftalık haline geçerdim
    6.tek başıma isterdim ama yetişirmiydi meçhul :D topluluk candır :D
    7.sevilmesini isterdim şahsen yani bi "hazırlıklıysa batman alır" yada "saitama tek atar " gibisinden bişeyler denmesini isterdim :D

umarım bi gün bu dediklerimi yaparım ama bunun için hikayeyi karakteri tam bir hale getirmem ve çizimlerimi geliştirmem lazım (daha el çizemiyorum el :D yazık lan bana :D )

okuduğunuz için teşekkürler (okumadıysanızda siz bilirsiniz :D )

defne ve DarkHall bunu beğendi.
  3. DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi

Kütüphane:
    1
    Alınan Beğeniler:
    566
    Ödül Puanları:
    670
    soruları içtenlıkle cevapladığın guzel bir yazı olmuş elıne sağlık :)

4. harun_animesever

harun_animesever Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    97
    Ödül Puanları:
    70
    teşekkürler :D

5. Ahmet Said Kayhan

Ahmet Said Kayhan casentr Çizer

Alınan Beğeniler:
    60
    Ödül Puanları:
    80
    • Macera,Aksiyon
    • En son izleyip etkisinde kaldığım filmelere,dizilere veya okduğum çizgiromanlara kayıyor genelde konular. O yüzden orjinal hikaye oluşturamayıp çizgiromana başlamaya cesaret edemiyorum.
    • Her türlü karaktere yer veririm.Bence çizgiromanda ne kadar farklı kişilik olursa içerik o kadar zengin oluyor.
    • Şu sıralar çizersem dijital olarak. Ama çizimler gelişince işler değişebilir tabi.
    • Genelde tek sayılık çizgiromanları seviyorum. Ve tek sayılık yapmak istediğim için buna cevabım yok.Ama seri hâlinde birşey yapacak olursam aylık daha uygun.
    • Ekipte bırakmayacak kişiler olursa ekiple çalışmak daha zevkli olur gibi.
    • Yakın zamanda yapacağım bir çizgiromandan ancak ismimin daha çok yerde geçmesini sağlamasını beklerim.
    Çok güzel başlık olmuş bu arada :) Trart gittikçe daha güzel oluyor.

6. omega48

omega48 Papatyalar öldükten sonra kokar...

Alınan Beğeniler:
    91
    Ödül Puanları:
    80
    • psikolojik, fantastik , dram ve romantik.
    • 2 dünya arasındaki savaşı anlatan aksiyonlu ve nefes kesici bir konu.
    • telekinezi,zihin okuyucu ,müptelacı vs. gibi oloğanüstü yetenekleri olan insanlar.
    • farketmez dijital olabilir.
    • Aylık
    • ekiple başa çıkılır.
    • İnsanların bolca yorumlıyacağı güzel bir sonuç beklerim :)
    • Başlık süper :)

7. scootywind

scootywind Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    92
    Ödül Puanları:
    55
    1-)psikolojiye yönelik ,romantik ve fantastik olur.
    2-)Insanlari seven ama onlarla yasamaya uyum saglayamayan bir karakterle,geçmişteki reankarnesi...
    3-)basili olsun isterdim.
    4-) belki toplu daha kolay olur ama uyusamayiz ben kafamdakini baska fikir katmadan yapmak isterim.o yuzden tek basima.
    5-) sevilmesinden ziyade anlasilmasini isterim.Anlatmak istedigim psikolojinin insanlar arasinda yer bulmasi icin yaziyor olurum zaten.
    Kafamda belirli bir konu var ve cizimlerimi gelistirdigimde ilk isim bunu toplamak olacak.:)

8. Mehmet MAH

Mehmet MAH Mehmet MAH Çizer

Alınan Beğeniler:
    138
    Ödül Puanları:
    125
    Meslek:
    tıbbisekreter
    yerli tranformers olsun doldumuşa dönüşsün mesala veya gezgin bir bilge olabilir insanlara yardım ederken maceları olur =D

bir çizgiroman okurken veya kendi çizgiromanımda ana karakterin insan olmasını doğal olmasını isterim. demek istediğim klasik shounen olmasın ya önümüze gelene bir tekme şeklinde ilerlemesin kuru kahramanlıklar yapmasınlar. karakterler siyah yada beyaz değil gri olsun
    klasik bir rpg oyunu gibi uzun soluklu bir macera ve bunu içindeki küçük maceralar anlatmak isterdim veya kısa hikayeler
    dijital ortamda çizip dijital ortamda webcomic olarak yayınlamak isteridim haftalık olarak. tek başıma yapmak isterdim veya güvenilir iş yapacak bir çizer olursa o çizer ben yazarım

en önemli soru bence beklenti . işin maddi getirisi olmadan devamını getirmek çok zor internette yayımladığım çizgiromanın nası bi maddi getirisi olabilir bilemiyorum bu soruya cevap bulmayı çok isterdim ,bulamıyorum = / türk oyun yayıncılarına bağışlar yapılıyorsa webcomic çizerinede yapılabilir ama ben bile yakın arkadaşım gibi olan insanlara çizerlere bağış yapmadım = p

9. yozora

yozora çizer Moderatör

Alınan Beğeniler:
    947
    Ödül Puanları:
    260
    Meslek:
    öğrenci
    Konu olarak fantastik ve komedi olurdu mutlaka.macera aksiyon da olmazsa olmaz :) romantizm de olabilirdi ana karakter tarafından olmasa da yan karakterin duyguları falan. Ana karakterim bir kız olurdu. Bir gezgin olurdu. Ailesinden bir şekilde kopmuş sadece gezen biri. Dokunduğu şeylerin geçmişini gormesini saglayan psişik guçler.Arada farklı islerde çalışır.Farkli insanlarla tanisir. Cok zekidir. Bazi insanlarla dost olur yola devam ederler. görmemeleri gereken seyler gorurler. boyle boyle olaylar gelisir.komedi öğesi bol olurdu. Ve sevimli şeyler çok olurdu.Belki ana karakterimin yanina sevimli bir kedi
    ..... Basılı veya dijital okunsunda ama sanirim basılı daha hoş olurdu.
    ........ 15 gunde bir iyi olurdu :)
    ...Ekip güzel.olurdu en daha çok karakter çizerdim arkaplanı bir ortak yapsa iyi olurdu hem hikayeyi geliştirmede iki beyin tek beyinden daha yararlı olur
    ......Para(severim) kazanmak.isterdim. Sadece okunup sevilmesi de fazlasıyla yeterli ama :)
    Fazla klasik olabilir :) Yapabilecegimden değil ya

10. Meliha Keskin

Meliha Keskin Yume-hime

Kütüphane:
    1
    Alınan Beğeniler:
    247
    Ödül Puanları:
    225
    Meslek:
    hayalci :)
    1) Macera, fantastik, edebiyat, psikoloji, heyecan bir parça dramda belki ve komedi veee sefki :)
    2)Hayatın bütünüyle gelmiş geçmiş iyi kötü tüm insan ve olaylarla çok bereketli ve yaşanılası olduğunu :) umudu acıyı yaşamayı paylaşmayı :)
    3)Bilge nine ve dede :) bir sokak insanı çılgın gençler eğlenceli ve sıkıcı karakterler uçarı kaçarı hayalleri olan karakterler fantastik ve garip karakterler mesela sürekli yeniden üretilen ve geri dönüşüme gidip yeniden yeniden üretilen bir eşya :)
    4)Keskinlikle basılı dokunmak koklamak gibisi yoktur kipatları :)
    5)15 günde bir :)
    6)Kafalarımız uyuşuyorsa ortak yada ekip olabilir eğer sevebilir isem.
    7)Sadece paylaşmak, ve iz bırakmak benden yıllaaar sonra gelecek bir kişiye kıyıda köşede yazılan/çizilen bir şeyi okuduğunda bile paylaşma hissini verebilmek. Yada hiç görmediğim birilerine de güzel şeyler hissettirmek..

Mehmet MAH, defne ve DarkHall bunu beğendi.
  11. defne

defne Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    335
    Ödül Puanları:
    285
    Böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim. Müthiş bir konu....
    Çizgi roman, manga gibi konular hakkında yüzeysel bilgim var. Zaten çizimlerim de animelerle ilgili olmuyor bu yüzden. Bunun için bir ressamın hayatını anlatan ya da bilge birinin hayatını konu edinmiş (kısacası dram, romantik gibi türlerin hepsini mükemmel bir uyumla içinde barındıran) bir çizgi roman yapmayı isterdim.
    Haliyle karakterler de gerçekte yaşamış fakat vefat etmiş kişiler olurdu. Ele alınan sanatçının dostları, ailesi, aşık olduğu insan biraz farklı biçimlerde de anlatılabilir mübalağa sanatı kullanarak. Örnek vermem gerekirse, Elif Şafak'ın Aşk kitabı ile Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar kitabı. İkisi de aynı konuyu işlemiş fakat karakterlere kendi hayal güçlerinden can vererek...
    Çizgi romanı bir ekiple haftalık olarak yayınlamak isterdim.
    Beklentim ise, o çizgi romanı okuyan insanların içinde az da olsa bir duygu seli oluşturmak.. Zaten insanların bir çoğu beğendikleri çizgi romanlarda, filmlerde vb. kendi hayatlarından, yaşamış olduklarından kesitler buldukları için beğenirler. Amacım daha fazla insanın yüreklerinde gizli kalmış duygulara dokunabilmek olurdu. İşte öyle bir çizgi roman da çizgi roman olur muydu onu bilmiyorum.. :)

12. YucelenNiliniz

YucelenNiliniz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ödül Puanları:
    15
    Polisiye hazirlardim. Insani duygularindan arindigi icin mecaz ve gercek anlami ayirt etmeyen bir katil ve ondan suphelenip yaninda duran ama sonradan katil olmadigi kanisina varip katile asik olan bir dedektif olurdu. Ama katil dedektifi oldururdu sanirim. Cizgi roman olarak basilmis bir sekilde yayinlansin isterdim. 1 hafta ara2 hafta araliklarla cikartabilirdim.

13. hayaksisheytan

hayaksisheytan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ödül Puanları:
    25
    *Fantastik,bilim kurgu,macera,romantik,dini bir hikayem var
    *Aşık olduğu kızın cin tarafından çarpılarak zihnine verilen zararını düzeltmek istemesi ve türlü türlü alemlere girip boyutlarda ve dünyada maceraya atılması.
    *Benim hayal gücümün yettiği ve alabilirsem yardımla tasarlanan karakterler.
    *ikiside olabilir.
    *tek başıma aylık yardımın oranına göre 15 gün haftalık olabilir.
    *Tek başıma da yapabilirim ama ortakların fikirlerinin ve çizimlerinin çok büyük katkı sağlıyacağının farkındayım.
    *Kesinlikle maddi bir beklenti içinde olmazdım hayal gücümün beğenilmesi ve bunu kağıda aktarabilmenin verdiği mutluluk bana yeterli.
    tek sıkıntım hayalimdeki tasarladığım karakterleri kağıda aktaramamak iş ve vakit azlığından çizim de ilerleyemiyorum.

DarkHall bunu beğendi.
  14. Batsu

Batsu Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ödül Puanları:
    80
    nasıl anlatabilirim ki konusu intikam hikayesi

ortak yapıyorum

gayet böyle kült bir eser sırf okunuyor diye 94328593458 tane sayı çıkarmam en fazla 5 bölümlük olur sanırım

bitirip bir kerede yayınlarım

beklentim... beklentimm... millet okusun işte falan .s

DarkHall bunu beğendi.
  15. KuuGasem

KuuGasem Kuu Gasem

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    10
    • Öncelikle tema genel olarak Savaş, Mecha, Bilim kurgu, Psikolojik olurdu. Romantizm ne yazık ki sevmiyorum, fazla seçiciyim.
    • Konusu ise özet geçmem gerekirse yüzeysel olarak ; Bilinmeyen bir nedenden ötürü Dünya'nın belirli yerlerinde nükleer silahlar, bomba yolu ile atılır ve ana karakter kendini mutlak devrimin ortasında sıradan bir piyon olarak bulur.
    • Karakterlerim, kesinlikle bir anda değil hepsi tek tek ve biyografilerine kadar yazar, tasarlardım ve kusurlarıyla beraber kusursuz karakterler oluştururdum. Genel olarak her biri belirli bir felsefi bakış açısı ile oluşurdu.
    • Basılı bir şekilde yayınlamak bana göre maddiyat açısından daha karlı gelse de dijital ortamda paylaşıp tanınmasını sağlardım. Adı duyulmamış romanları ben dahil olmak üzere pek alan olmaz.
    • Yayınlama süresi kendimce ayda birkez olması yeter gibi. Bu zaman faslı boyunca kurguda değişikler ya da çizgi roman sayfalarında tek tük oynatmalar için ideal bence. Uzman kişiler zaten haftada bir kez çıkartabilme olayına bedenen alıştırmışlar kendini.
    • Tek olmak ilkelerimden biri olsa da kurgularıma ve olay gidişatına karışmayacak ve gerçekten beni anlayacak ortak ya da ekip fikri kulağa hoş geliyor.
    • Bu projem ve daha birçok projemden sadece tek bir beklentim var. O da türk milletinin oldukça yetenekli olduğunu, imrenilebilecek kültür ve geçmişe sahip olduğumuzu diğer milletler tarafından bilinmesini sağlamak. Örneğin çoğu kişi sevdiği çizgi roman yazarı ve çizerlerinin kim olduğunu merak eder ve araştırmak ister. Peki gerçekten tutmuş ve beğenilen bir çizgi roman direk olarak yazara ve çizere yoğunlaştırır. Yaşadığı yeri, ilham aldığı şeyleri, nasıl bir hayat sürdüğü her şey itina ile bakılır.Kısacası başka milletlere imrenmek değil onların bize imrenmesini sağlamak tek hedefim ve beklentim.

DarkHall ve defne bunu beğendi.
  16. krokro

krokro Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

17. Silevenza

Silevenza Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    371
    Ödül Puanları:
    250
    Meslek:
    Öğrenci - Grafik Tasarım
    Fantastik-Bilim Kurgu-Dram karışımı bir hikaye.
    Konusu 3000li yıllarda dünyayı tek hükümet altında yöneten bir ülkenin ordusunda savaş gazisi ve dehası olarak stratejik planlama görevini üstlenen genç bir bayanın hayatına dair fantastik gerçekleri öğrenmesine dair ağır dram unsurları içeren bir kurgu.Tabi konuyu tam olarak vermiyorum çünkü ileride çalışmaya geçirme planlarım var merak edenler takip etsin hevesler kaçmasın diye :)
    Tercihen baskı olarak yayınlamak isterdim fakat bütçe veya sponsor olmayınca olmuyor :(
    Tercihen aylık yayınlamak isterdim.
    Tek başıma yapmak isterim,eğer ekip işi olacaksa muhteşem bir sinerji tercihim,öyle bir şey çok zor olduğu için tek başıma...
    Başta sanat yolunda düşündüm tabi sonra kafa zanaate kaydı.Tutulursa zaten parası gelir,sevdiğim bir işi de zaten parasını kazanarak yapmak da tadından yenmez bir durum olur..Tabi onun için dijitalden çok baskı gerekiyor dediğim gibi,ona da bütçe yok :(
    Ha bir de insan aptal gibi işletim sistemini değiştirirken 230 sayfalık hikayeyi kopyalamayı unutup yok olmasına sebebiyet verince bir süreliğine sular duruluyor.Saygılarımla..

DarkHall bunu beğendi.
  18. krokro

krokro Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    -ben kesinlikle dram ve fantastik içerikli bir çizgi roman yapmak isterim

-konusu muhtemelen tek bir doğa üstü karakterde yoğunlaşmış sıkıntılar olurdu (kendini sevmemek çevre baskısı aşk gibi :D )

-belirli bir fiziksel özelliği olan bir karakter oluşturmak isterdim (doğum lekesi yada yüzünde yara izi dövme vs )

-ben iki türlüde yayımlanmasını isterdim ama basılı olması sanırım ayrı bir duygu olurdu

-ayda bir düzenli olmasını isterdim (ama çok zor :'') )

-sanırım ekip çalışması keyifli olabilir bence bu konuda bencil olmamak lazım çünkü zor işler bunlar ehe :D )

-bu tür bir projeden beklentim sanırım insanları etki altına almak ve akım yaratmak olurdu çok isterdim herkes çizgi roman okuyabilse keşke yani nasıl okunacağını bile bilmeyen kişiler görünce bile üzülüyorum gelişsin okunsun isterdim )

yanıtlamak çok keyifliydi bu başlık için teşekkürlerrrrrrr

Ekli dosyalar:

19. MrDragneel2

MrDragneel2 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    1. Aksiyon, Gerilim, Psikolojik, Doğa üstü Güçler
    2. Zaten aklımda baya kurgusunu yaptım. Dünyadaki canlıların yarısı gizemli bir şekilde bir anda ortadan kayboluyor ve dünya şok olmuş bir halde bunu cevaplandıramıyor. Ayrıca dünyada Mhuman denilen bir insan ırkı var ve fantastik özelliklere sahipler ( evet burası bir miktar klişe Xp ). Ayrıca bu ırkın doğdukları zaman beraberinde doğan SM leri yani ( Soul Monsters - Ruh Canavarları - ) var. Bu canavarlar bir çocuk animesinde ki gibi karakterlerin omuzlarında gezen küçük şeyler fakat dövüşecekleri zaman şekil değiştirip büyüyorlar. Mhumanlar'ın ise Ultimate formları var. Bu formlara eğer eğitimlilerse istedikleri zaman, eğitimsizlerse sinirlendikleri zaman dönüşüyorlar. Evet, buraya kadar baya baya çocuksu ve klişeydi. Fakat çocuksu işlerle gerilimi birleştirmek hoşuma gidiyor :D Bu Mhumanların okuduğu özel akademiler var ve onlara bu konuda eğitim veriliyor. Japonya da ki bir akademi de ise mezuniyet günü geliyor ve bütün öğrenciler katılıyor. Okulun en iyi 20 öğrencileri ise resmi birer Mhuman oluyorlar Fakat okulun en iyi 20 öğrencisi o sırada okulun ayrık bir kampüsünde bekletiliyor, aradan 1-2 saat geçiyor fakat kimse onları çağırmıyor. Daha sonra bilgisayarda bir dosya açılıyor ve 20 kişinin resmi bir Mhuman olmaları için fazla olduğu ve bu sayının 1 e inmesi gerektiği yazıyor. Böylece aralarında ölüm kalım savaşı başlıyor. Bir taraftan okulun gizemini ve silinen 1 haftalık hafızalarında ne olduğunu bulmaya çalışırlarken bir taraftan da hayatta kalmaya çalışıyorlar. Biraz basit bir konu gibi görünse de serinin sonunu da tasarladım ve baya bir derinleştirdim :)
    3. Dijital fakat popülerleşirse muhtemelen basılı halde
    4. Aylık veya birkaç ayda bir. Pek zamanım yok maalesef.
    5. Tek başıma.
    6. Açıkçası Türkiye de pek kullanılmayan bir konu olduğu için herangi bir fikrim yok.

20. karanlık

karanlık Zaman ve kader ikiside insana karşıdır.

Alınan Beğeniler:
    134
    Ödül Puanları:
    160
    zaten bunu önceden belirtmiştim kayıp ı çizgi roman yapmak isterdim. :D

defne bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş