www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasının 4. bölümü "Deccal" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Çizim ekipleri neredeyse tamam! Başvuru için son hafta! Projeye göz atmak ve başvuruda bulunmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

1. Takasu R. Washi

Takasu R. Washi Çizer, yazar, hayalperest

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    30
    Meslek:
    Hayalci

Copic nedir?

Copic bir Japon firması. Ürettikleri ana kırtasiye ürünü marker olsada açık ara en çok tercih edilen marka olduğu için bir çok kırtasiye ürünü üretmeye başladı. Abarttığımı sanmayın. Mangaka, Drawer kim varsa bunu kullanıyordur. Çünkü bu ürünler profesyonel.

Copic'i İnceleyelim:

Mürekkebi:

Promarker yazımı belki okumuşsunuzdur. Promarker alkol bazlıydı. Bazı markerlar ise su bazlıdır. Copic ise Copic bazlı. Evet biraz komik ama copic firması kendine özel bir baz ve mürekkep oluşturup bunun tescilini almış. Coca Colanın gizli tarifi gibi bunu da saklıyorlar yani... Sadece ismi özel değil, etkileride özel. Kalemi kullandığınızda renk kağıdı boyamıyor sanki şeffaf bir renk işliyor gibi. Diğer markerlar gibi boyayı badana yapar gibi sıvamıyor. Transparan gibi boyuyor kağıdı ilk başta, sonra rengini tam veriyor. İnce kağıtta bile arkaya az geçiriyor. Tam profesyonel bir ürün. Yüzlerce rengi var Promarkerdan çok daha fazla.

Uçları ve Ek Aparatları:
    3 çeşit Copic Marker var. Classic, Sketch, Ciao. Fiyat sıraması da bu sıraya göre azalıyor.
    Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    Sketch ve Ciao nun uçları aynı, fırça uç ve kaligrafi uç, Classic ise fırça uç yerine keçeli kalem ucuna sahip. Keçeli kalem ucunu sevmediğim için Ciao yada Sketch tercih ediyorum. Mürekkep alma sıraları da fiyat sırasıyla aynı. Copic markerın bir dünya yedek aparatı var. Fiyatı tuzludur ama mürekkebi satılır. İki kalem fiyatına yirmi kalem doldurursun. Ucu kırıkınca yedeğini satın alırsın... Birde BLENDER var, hata yaptın mı rengi oradan söken bir kalem. Marker la aynı tüpte, kalem gibi, ucu var ve şeffaf bir mürekkebi var ve copic mürekkebine değer değmez dağıtıyor. Bazıları rengi karıştırmak için kullanır, aslında temel amacıda olabilir , bu blender copic için tasarlanmış bir ürün. Copicin mürekkebini özel olarak dağıttığı için farklı kalemlerde etki etmez.. Bu yazıda kalemin performansına dair çok az laf edeceğim olumsuz olarak. Farklı olumsuz yanları var. Uçları pro markera göre dayanıksız. Eğer aşırı nazik kullanmazsanız değiştirmeniz gerekir. Nazik davranırsanız kalemi mürekkeple doldurarak sürekli olarak bu kalemi kullanabilirsiniz.

Pozitif yönler:
    -Mürekkebi hafif, kağıdı yıpratmıyor, arkaya geçirmiyor, üstüste gelince katman yapmıyor.
    -Pro markerdaki tüm pozitif yanlar var neredeyse, hatta pro marker gibi mürekkebi direk salmıyor ince ince kağıda işliyor.
    -Brush ucunun ince olmadı çok iyi. Tek kıl gibi her yere giriyor.
    -Yüzlerce ton var ve hiçbiri gereksiz değil.
    -Ek aparatları üstte bahsettiğim gibi muazzam. Mürekkep fikri başka markada neredeyse yok. Kendi sanat kalemlikleri falanda var.
    -Şekli iyi, sanat kalemiklerine Ciao sığıyor.

Negatif yönler:
    -Sanatçıları çok ilgilendirmez ama bizim gibi insanlar için çok pahalı, Ciao bile 10-15 lira arası değişiyor Classic bazı yerlerde 25e kadar çıkıyormuş. 72li ciao setini 1000 liradan fazlaya satıyorlar.(Bu tanıtım konusu 2016 yılında yazıldığından ürünün tahmini güncel fiyatı daha yüksek olabilir)
    -Uçları dayanıksız. Bebek gibi bakmalısınız.
    -Kapağını Sakın açık bırakmayın, aşırı uçucu. Zaten markerlar açık bırakılmaz ama bu kalemin kapağını kapatınca ses çıkmıyor.
    -Mürekkep doldurduktan sonra biyere dokunursa kalıyor. Kolonyalı mendil ile silince geçiyır gerçi.
    -Blender kontrollü değil. Yuvarlak şelinde boyayı dağıtıyor. Ama yinede kullanışlı.

Öneri: Japon firması olduğu için Türkiye'ye Anka Sanat, Hakikat Kırtasiye gibi sanat kırtasiyeleri getiriyor ve Avrupa dağıtıcısı Almanya'dan aldıkları için zaten pahalıya getiriyorlar. Almanya'da da pahalı. Bu yüzden en iyisi Japonya'dan getirtmek. Ebay japan veya buyee.jp gibi sitelerde ne kadar Kargo öderseniz ödeyin yarısı fiyatına geliyor. İnternet alışverişini bilmiyorsanız araştırın derim. Türkiye'den alacaksanız Anka sanat veya Hakikat kırtasiye veya güven sanat.

Bu yazı şu linkten alınmıştır; Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    Kendi blogum, ama burada insanlar daha çok faydalanır diye buraya koyuyorum.

-----Washi-----​

Kedici55, JaGGo, Mehmet MAH ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi

Kütüphane:
    1
    Alınan Beğeniler:
    566
    Ödül Puanları:
    670
    Çok çok güzel bir yazı olmuş böyle tanıtımlara ihtiyacımız var, üyelerimize aklında soru işareti olan herkese çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Ellerinize sağlık bu tanıtımların devamını bekliyoruz konuyu sabite alıyorum

Mehmet MAH ve Takasu R. Washi bunu beğendi.
  3. Killua Zoldyck

Killua Zoldyck Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    75
    Ödül Puanları:
    115
    Meslek:
    Öğrenci
    Teşekkürler yazı için. Copic'i tuzlu bulanlar Kurecolor'a bakabilir. ProMarker ve Copic arasında bir kaliteye sahip. ProMarker'dan iyi Copic'ten kötü. Fiyatı 5,5 TL olması lazım. Kötü yanı ise renk seçeneği az. Örneğin 5 farklı kırmızı rengi varsa hepsi farklı. Biri vişne çürüğü gibi biri elma kırmızısı gibi vesaire. Copic'ten tek iyi yanı ise katman bırakması. Katman bırakma olayı aslında 2 farklı renk tonu demek. Mesela elinizdeki tek C8 ile tek seferde boyarsanız C7 tonu elde ederseniz. Bir kez daha geçerseniz C8.

Mehmet MAH ve Takasu R. Washi bunu beğendi.
  4. Takasu R. Washi

Takasu R. Washi Çizer, yazar, hayalperest

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    30
    Meslek:
    Hayalci
    Evet, Kurecolor da inceleyeceklerim listesinde var. Ama ilk önce muadil değerli sulu boyalardan Van Gogh markasını incelemek istiyorum. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu ^-^

Katman derken benim bahsettiğim; faber castell gibi ilköğretim öğrencilerinin kullandığı keçeli kalemlerde 2 kere bir çizgiden geçerseniz kağıt yıpranır, renk koyulaşmaz, etrafa mürekkep dağılır.
    Markerlarda üst üste geçerek ton elde etmek için ilk boyama mürekkebin kurumasını beklersiniz. Eğer kurumadan önce aynı ton değerse faber castell deki gibi kat yapmaz.

Son düzenleme: 10 Nisan 2016
    Mehmet MAH bunu beğendi.
  5. hayaksisheytan

hayaksisheytan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ödül Puanları:
    25
    dolar kuru yanlış hatırlamıyorsam 2,14 iken 59 dolara 36 lı setini bedava kargo ile almıştim ebaydan
    A...B...C...D...E katogoriler de setler mevcut istediğiniz renkler en çok hangi katagoride ise örnek B alın ara renkleri de tek tek aynı satıcıdan pazarlık ederek almaya bakın en kötü türkiye den yarıya uğraşırsanız 3 te 1 fiyatına toplayabilirsiniz
    bu şablonu çıkartıp renklerinizi seçebilir tonların familyasını öğrenebilirsiniz

Son düzenleme: 20 Eylül 2016
  6. cakewalker

cakewalker Özcan KOCAMAN

Alınan Beğeniler:
    220
    Ödül Puanları:
    185
    Meslek:
    ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı
    @hayaksisheytan 'a katılıyorum internetten toplu sipariş edince çok daha uygun fiyatlara alabiliyoruz. Hatta sitelerin indirim dönemlerini denk getirebilirseniz ciddi düşüşler olabiliyor fiyatlarda.

7. suedawalker

suedawalker Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    117
    Ödül Puanları:
    85
    cok guzel anlatmıssınız sımdı sıra banka soymakta

8. Denizfeneri

Denizfeneri Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    50
    Vallahi ben sanat sitelerinde ciddi indirimlere rastlayamadım şu ana kadar.Benim bildiğim yurtdışından ucuza bir şeyler almak isterseniz de üstüne gümrük biniyor.Japonya'da bir akrabanız falan yoksa buradan veya dışarıdan fark etmez almak pek akıl karı değil :sinirli: he ama bir tanıdığınız varsa yurt dışından buraya falan gelirken aldırıp getirtin derim.Şu sıralar dolar inanılmaz uçtu.Ekonomik kriz de bekliyorlar.Vallahi bizim piyasayı(sanat piyasası) vurur mu bilmiyorum ama vurmaz umarım,zaten bir profesyonel karakalem seti faber castell 30 lira falan,60 lira olmasını yüreğim kaldırmaz :fearscream:

Ekleme:O değilde bunu yazan arkadaş o zamanın fiyatıyla kalem başına,10-15,set başına da yaklaşık 1000 lira demiş.Şuan ciao kalem başı 35,setler de 2000-3000 falan.O zaman alıp koleksiyon yapanlar kendini şuan çok şanslı hissediyor olmalı :(

Son düzenleme: 24 Ocak 2019

Bu Sayfayı Paylaş