www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu mangası ilk bölümüyle 20 Ekim Pazar günü TRART Online Oku da yayınlanmaya başlayacak! Manga hakkında bilgi için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Çizim ekipleri neredeyse tamam! Başvuru için son hafta! Projeye göz atmak ve başvuruda bulunmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

1. Evallark

Evallark save the bees~

Alınan Beğeniler:
    181
    Ödül Puanları:
    225
    Arkadaşlar burada başkalarına ait tutorialleri paylaşalım, nasıl olur? :rolleyes:

Büyük ihtimalle tutorialleri yapan kişiler imzalarını köşeye falan yazar ama siz burada paylaştığınız tutoriallerin sahiplerinin adlarını yazarsanız güzel olur.

Bu arada çoğumuzun İngilizcesi vardır ama yine de arada bazıları olabilir. O yüzden mümkünse Türkçelerini de yazarsanız güzel olur başka dildeki yazıların. Şart değil ama siz bilirsiniz tabii. İşsizim uğraştım ben. :55:

Önceden söylediğim gibi Viria'yı çok seviyorum. Onunla başlayayım dedim bende.

Çeviri
    Sol sarı kutu: "Başlayayım o zaman. Bir şeyleri açıklamakta iyi değilim ama bir sürü kişi bir tutorial şeysi yapmamı istediğinden ötürü artık yapmak zorundayım."

Adım 1, taslak

Sol ikinci kutu: "Şimdi programa bakalım.;
    1. Öncelikle ben Paint Tool Sai kullanıyorum.
    2. Genellikle taslak için 'ink pen' ve 'waterbrush' araçlarını kullanıyorum. (Fırça araçlarının adlarını öyle bıraktım çünkü program İngilizce olduğu için karışmasın diye)
    3. 'Waterbrush'ı lineart (nasıl çevirsem bilemedim lineartı, aklıma gelmedi Türkçesi) için de kullanıyorum.
    4. Gölgesiz ise renklendirmede 'pen' aracını kullanıyorum. Eğer gölgeli falansa 'brush' aracını xshape cross seçeneğiyle kullanıyorum."

Sağ çerçevedekiler:
    "Örnek olarak Rapunzel'i kullanacağım.
    1. Daire çiz.
    2. İhtiyacın olan çizgileri çiz.
    3. Gözler:
    (göz örnekleri vermiş)
    Kırmızı kutu: !Kaşlar en önemlisi.
    4. Burunlar:
    (burun örnekleri)
    5. Dudaklar:
    (dudak örnekleri)
    6. Bütün bunla birlikte daha iyi duruyorlar.
    Kırmızı yazı: saç çizgisi
    Sağ küçük sarımsı kutu: Ta-da! Şuna bak şimdi! KEL!
    7.Saç:
    Küçük sarı yazılar:
    1. Asla saçı direkt kafadan başlayarak çizme, yassı duruyor.
    2. Başka hiç önerim yokmuş gibi duruyor. Bir şeyler yapmaya çalış, bu eğlenceli. "

Pembemsi yazı: -> "Böyle bir şey"

Adım 2, lineart

Sol sarı kutu: "Buraya ne yazacağımı bilemedim. Şimdi... boyama. Eh, bu ne böyle? Tamam sıradakine geç."

Sağ çerçeve:
    "1. Taslağının üzerine yeni bir katman aç.
    2. Taslak katmanının opaklığını %50 yap. Lineart katmanına geç. (Haha. Bunu bazen unutuyorum.)
    3. İstediğin rengi seç.
    4. Çizmenle diğer katmanı sil.
    Tadaa ^-^"

Adım 3, boyama

Sağ çerçeve:
    "1. İstediğin renkleri seç. (Nasılsa texture onları değiştirecek)"
    2. Texturesiz böyle bir şey.
    Eğer parıltı istiyorsan:
    -yeni aydınlık katmanı aç.
    -ekle (ben saçındaki çiçeklerde kullandım)
    3. Şimdi texture zamanı. İstiyorsan böyle bırakabilirsin tabii.
    -Şimdi ana renk katmanına git. Textureu aydınlık katmanının ve renk katmanının altında kullanmak önemli.
    -İstediğin textureları ara ve indir. (Ben hepsini çoktan DA'dan indirdim)
    -Şimdi: file -> open -> texture
    -ctrl+A ve ctrl+C
    -Çizimine git ve ctrl+V
    -Katman modu ekran, aydınlık veya kaplama olabilir. Texture diğerleriyle iyi gitmiyor.

Sol kutu:
    Edits:
    *Bundan sonra isterseniz OpenCanvas'a gidebilir (sahipseniz) ve texturelar ile oynayabilirsiniz. OC daha çok katman moduna sahip ve daha çok seçenek var. Photoshop da kullabilirsiniz.
    *Haha, sanırım texturesiz daha iyi durdu.
    *Ayrıca lineartın katman modunuda Normalden Çokluya değiştirebilirsiniz, bazen iyi gidiyor.
    *Lineart rengini sevmediyseniz ya da renklerinizşe iyi gitmediyse Filter -> Saturation deyip değiştirebilirsiniz.

Umarım gerçekten birilerine yardımcı olmuşumdur.

Çeviri

Saç Tutoriali
    Aang: Kelin nesi varmış? Hiç saça ihtiyacı bile yok... Yalnızca bir ok.
    *Saçı çizmeye başlamadan önce karakterinizin kafasını tamamlayın. Onu kel yapın.

*Bittiğinde hoş bir saç ekleyebilirsiniz. Ya da... eklemeyebilirsiniz.
    *Saçın hacimli olduğunu unutmayın. Her zaman boşluk bırakın.
    Okla gösterilen yer: Burası kafasının başladığı yer
    Turuncu yazı: Böyle şeyler olmamasından emin olun.

*Benim saç çizerken yaptığım ilk şey saç çizgisidir. Her karakterin farklı bir saç çizgisi vardır ve çeşitli saç modelleri yapmanıza yardımcı olur.

...işte böyle, artık ne yaparsanız :3

Çeviri
    Okla gösterilen yer: Ben her zaman saçın hacimini göstermek ve daha çok üç boyutlu olması için suratta, saçın altındaki bu bölgeye gölge eklerim.

Mavi yazı: Kabarık saça gelince öncelikle kocaman bir kabarıklık çiz ve ondan sonra detayları ekle.

Turuncu yazı: Hey, Evans, randevuya çıkmak ister misin?

Eskiden yeniye doğru gidiyorum. Viria'nın daha tutorialleri var ama çok yazı olduğu için daha sonra eklemeyi düşünüyorum, yoruldum. :34:

Siz çevirmek zorunda değilsiniz ama sizinde beğendiğiniz tutorialleri görmek isterim. Buraya ileti olarak atın lütfen^^ :33:

Fatma Sultan. bunu beğendi.
  2. .:asci:.

.:asci:. Yeni Üye TRART ÇEVİRİ EKİBİ

Alınan Beğeniler:
    67
    Ödül Puanları:
    55
    Meslek:
    öğrenci
    ellerine sağlık,zaman bulunabilirse dosyaya çevirileri bir şekilde entegre edersek daha ilgi çekici olabilir bence:)

3. Naithon

Naithon Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    82
    Ödül Puanları:
    80
    Google Sketchup'dan bulduğunuz veya yaptığınız 3D objeleri, binaları vs. mangalarınızda-çizimlerinizde nasıl (arkaplan olarak vb.) kullanabileceğinizi gösteren bir tutorial ;

Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.

Çevirmeme gerek olduğunu düşünmüyorum, adımları takip ederek sonuca rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. ^^

DarkHall bunu beğendi.
  4. Fatma Sultan.

Fatma Sultan. Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    15
    Bence çevirileri resmin üstüne yazabiliriz-yani en azından ben yapabilirim- böylece anlaması daha kolay olur ^-^

5. Evallark

Evallark save the bees~

Alınan Beğeniler:
    181
    Ödül Puanları:
    225
    Aslında dediğiniz mantıklı. Neden yapmamışım ki bunu? Zor kısmı zaten gitmiş bile. Üşenmediğim bir ara çeviriyi direkt geçirip editlerim artık^^
    @Naithon çok yararlı gerçekten. Kaydedeceğim bunu bir yere çok sağ ol. :rolleyes:

Bu Sayfayı Paylaş