www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
Umut Bayrak'ın kaleminden "Işık Tozu" mangasının 4. bölümü "Deccal" TRART Online Oku da yayınlandı! Mangayı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
"MCW"(Manga-Comics-Webtoon) Çizim ekipleri neredeyse tamam! Başvuru için son hafta! Projeye göz atmak ve başvuruda bulunmak için TIKLAYIN

Bu Sayfayı Paylaş

1. animecimarslı

animecimarslı çikolata ^^

Alınan Beğeniler:
    101
    Ödül Puanları:
    110
    Meslek:
    Öğrenci
    Yazar olmak isteyen ve yazmayı seven arkadaşlara faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı tavsiyeleri sizinle paylaşmak istedim. Umarım içinde işinize yarar birkaç nokta vardır.

· Çok okuyun. Herkesin bildiği gibi yazmak için okumak gerek. Hangi türde eser verecekseniz – ister manga kurgusu ister roman ya da tiyatro – o türle ilgili sayısız eser okumalısınız. Okumadan yazmaya kalkışmak aptallıktan başka bir şey değildir.

· Sürekli yazın. Yazmayı bırakırsanız paslanırsınız. Yazmaya bir iş gibi yaklaşın ve günde hiç değilse bir saatinizi yazmaya ayırın.

· Not tutun. Aklınıza gelen her fikri not edin. Ünlü yazarların yanlarından ayırmadıkları not defterleri ve kalemleri vardır. Tabi bu not etme işi için gelişen teknolojiden faydalanıp cep telefonlarınızı kullanabilirsiniz.

· Gözlemleyin. Etrafınızda olan biten her şeye dikkat edin. İki insan arasında geçen basit bir konuşma ilham kaynağınız olabilir.

· Bir fikriniz olmalı. Biraz saçma bir madde mi oldu? Sahiplendiğiniz ve benimsediğiniz bir fikrinizin olması önemlidir.

· Klişelerden uzak durun. Neredeyse her romantik kurgunun başkarakteri olan aptal, sakar ve sevimli kızı aşın.

· Düzeltmeleri sona saklayın. İşinizi bitirmeden düzeltmeye kalkışmak yazmamak için bir bahane olabilir.

· Diyalog yazıyorsanız bitirdikten sonra yüksek sesle okuyun. Diyalogların karakterlerinizle çelişip çelişmediklerini anlamanız kolaylaşır.

· Mark Twain’e ait olan bu ifade çok hoşuma gitmişti. “Sadece Tanrı’nın gösterisinde gök gürültüsü ve şimşeğin mükemmel bir zamanlamayla ve şiddetle buluştuğunu görebiliriz. Bazen düşük bir şiddette çakan şimşek, bazen olağanüstü bir gürültü ve görüntüyle insanları ürkütebilir
    Bu gösteri insanların ilgisini daima çekecektir. Bunlar Tanrı’nın sıfatları… Ama siz gök gürültüsü ve şimşeği her defasında çok şiddetli verirseniz, okuyucu yatağın altında saklanmaktan yavaş yavaş vazgeçecektir.” Ne demek istediğini anlamışsınızdır.

· Kendiniz gibi yazın. Hiçbir yazarın sizi etkilemesine izin vermeyin.

· Karakterlerinizi iyi tanıyın. Onlarla arkadaş olun.

· Okuyucuya en azından sevebileceği bir karakter verin.

· Yolun başında çok sayıda ana karakter kullanmaktan kaçının.

· Araştırma yapın. Yazdığınız konu hakkında bilgi sahibi olun. Küçük bir tavsiye kurgunuz tarih ile ilgili değilse araştırmayı ilk taslaktan sonra geri dönüp yapabilirsiniz. Nedeni ise araştırmada boğulmamanız ya da yazmamak için bir bahane olarak kullanmamanız için.

· İnsanlara aktaracak önemli bir şeyiniz olsun, hikayeyi etkileyici kılan en önemli öge budur.

· Etkileyici bir başlangıç yapın.

· Anadilinizde yazın.

· Bir yazar gözlem ve anlatı becerilerine sahip olmalıdır. Bu konuda yardımcı olabileceğini düşündüğüm güzel bir egzersizi de sizinle paylaşmak istiyorum.

Egzersiz:

Evinizin yakınında bir kamusal alan seçiniz. Bu alan kafe, park, hastane veya bir devlet dairesi olabilir. Gözünüze kestirdiğiniz ilk kişinin hayatını tahmin etmeye çalışın. Nasıl bir evi vardır? Ailesi nasıldır? Orada ne için bulunuyor? O sırada aklından neler geçiyor?

Bu egzersizi yazılı olarak en azından on kişi için deneyin. Hem kendinizi geliştirecek hem de kurgunuz için yeni fikirler bulacaksınız.

Aklıma gelenler bu kadar işinize yaraması temennisiyle..

2. DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi

Kütüphane:
    1
    Alınan Beğeniler:
    566
    Ödül Puanları:
    670
    Çok güzel ve faydalı bir konu olmuş elinize sağlık. Bu şekilde okuyucuyu sıkmadan kısa kısa öneriler halinde yazmanızda iyi olmuş. Maskot yarışmasından sonra bu konuyu biraz ön plana çıkarırı. paylaşımını yaparız. Bu şekilde yazılarınıza yine bu konuyu düzenleyerek devam edebilirsiniz ayrıca aynı yazıyı kendi blogunuzda da paylaşabilirsiniz.

3. kagura

kagura Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    399
    Ödül Puanları:
    305
    gerçekten çok yararlı olmuş.teşekkürler:33:

animecimarslı bunu beğendi.
  4. HimeLuna

HimeLuna Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ödül Puanları:
    25
    Ben de kendi kendime bir manga çıkarmak için bir hikaye kurmaya çalışıyorum, ancak yazarlık tarafım pek iyi değil :oops: Bu yazı çok yardımcı oldu, özellikle sondaki egzersiz önerisi çok hoş, artık hep yapacağım. Teşekkürler :rolleyes:

5. drawing_girl

drawing_girl :)

Alınan Beğeniler:
    13
    Ödül Puanları:
    80
    Çok yararlı, insanı yazmaya teşvik edici öneriler sunmuşsunuz. Teşekkürler...:)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Ağustos 2015
  6. OfelyaForfeit

OfelyaForfeit Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ödül Puanları:
    80
    Özellikle egzersiz çok hoşuma gitti. Mutlaka deneyeceğim. Teşekkürler :)

7. Anjiaa

Anjiaa Üye

Alınan Beğeniler:
    756
    Ödül Puanları:
    460
    Bir yazarla çalışmamın yanı sıra kendi kendime yetip yazmak istiyorum. Özellikle çizimlerime kıyasla yazım yeteneğim ve kurgu yapma becerim eksilerin altında süründüğü için yazın kendi adıma belki de bir kaç adım atmama yardımcı olacak. Ellerine sağlık ve teşekkürler ^^

8. animecimarslı

animecimarslı çikolata ^^

Alınan Beğeniler:
    101
    Ödül Puanları:
    110
    Meslek:
    Öğrenci
    işe yarar bir şeyler bulup yazabildiysem çok sevindim ^^ inşallah harika eserler ortaya koyarsın :33:

Canan Ağluç bunu beğendi.
  9. Deadmaneko

Deadmaneko Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    243
    Ödül Puanları:
    205
    2 sene bıraktıktan sonra hikayelerime orta yol bulup manga yazmaya başlamıştım tam çıkmazdayken yardımcı oldu cidden ^^

10. Canan Ağluç

Canan Ağluç Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    141
    Ödül Puanları:
    135
    Meslek:
    Peyzaj mimarı / Akdeniz üniversitesi
    Egzersiz çok hoşuma gitti yine yararlı tatlı bir yazı olmuş !! Egzersizi yapacağım Arigatoouu

11. Yemek Yiyen Sincap

Yemek Yiyen Sincap Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    5
    Heh.. İhtiyacım yokta yineden merak edip baktım. Bunların hepsini yapıyorum. Easy Peasy Lemons Quezy

12. gehalt

gehalt Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    131
    Ödül Puanları:
    125
    Zevkle okudum umarım yazarlığa ilgisi olan tüm arkadaşlara faydalı olur. Kesinlikle gerekli ve doğru bilgiler. 7 senedir uğraştığım bir hikayem var umarım bitirebilirim. Kurgu bir su balonu gibi ne kadar büyütürsen patlayıp bozulması için o kadar küçük bir etki yetiyor.

13. alican

alican Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    5
    Meslek:
    doktor
    cok teşekkürler faydalı

Bu Sayfayı Paylaş