www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[DUYURU] :MCW (Manga-Comics-Webtoon) Projesi TRART Okuma Platformunda Yayında! Çizgi romanı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZGİ ROMAN] [YENİ SERİ]:Mehmet MAH'ın kaleminden "Uzak Gezegen" çizgi romanı 2. bölümü ile TRART Online Oku da Yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN
[​IMG]
ÇİZGİ ROMAN (COMİC) SAYFA AŞAMALARI

1 - Minyatür Sayfalar : Aklınızda az çok tasarladığınız sayfaları küçük boyutlarda kabaca çizin. Sayfaları yan yana veya alt alta çizmek size hikayenin nasıl devam etmesi gerektiği konusunda daha kolay bir bakış açısı sağlar. Küçük sayfalarınızda, panelleri ve karakterleri belirleyin ama detaya inmeyin bu asıl sayfa için bir hazırlık aşaması. Bu iş, çizgi romanının tüm sayfalarında iyi bir bütünlük yakalamanıza çok yardımcı olacak.
[​IMG]


2 - Küçük Resimleri Taslağa Çevir : Şimdi başta çizdiğin küçük resimleri taslağa çevirme vakti. Ancak artık orjinal sayfa boyutunda çalışmalısın. Küçük resimde planladığın panelleri ve çizimleri eskiz şeklinde çiz. Artık biraz daha fazla ayrıntıya girmelisin. Sayfanın iskeleti bu aşamada oluşur. Karakterlerin ve çizgi romanın geçtiği mekanların açılarını panellerinde belirle.
[​IMG]


3 - Perspektif ve Arka plan Çalışması : Perspektif, belirli yardımcı çizgiler ile çizilir. Bu perspektif çizgileri aslında gözü yönlendirmek için kullanılır. Hikayenizin temasına göre doğru mekan çizimleri için ufak bir araştırma yapın. Daha ayrıntılı ve düzgün mekan çizimleri hikayeye ayrı bir inandırıcılık ve ilginçlik katar. Bu işlem için bir çok çizer referans fotoğraflar kullanır. Örnekte gösterdiğimiz çizgi roman vahşi batı temasını ele aldığından batı kasabalarındaki yapıların fotoğrafları kullanılmış.
[​IMG]
[​IMG]

4 - Karakter Çizimleri, Duruşlar ve Anatomi : Çizgi romanlarda düzgün bir anatomi önemlidir. Yardımcı çizgiler kullanmaktan çekinmeyin. Doğru ölçülerde olmasına dikkat ederek eskizler oluşturun. Artık daha temiz çalışmalısınız. Bu aşamada da referans fotoğraflardan yardım alabilirsiniz. Bu daha gerçekçi ve doğru bir çizgi yakalamanıza yardımcı olur.
[​IMG]
[​IMG]

5 - Son Düzenlemeler ve Gölgelendirme : Artık son aşamadasın. Karakterlerine sayneye uygun pozlar ve yüz ifadeleri ver. Karakterlerin elbiselerinden tahtaların dokusuna ve çatıdaki kiremitlere kadar detaylar ekle. Bu tür dokunuşlar sayfaya ve hikayeye uygun dokuyu verecek. Sıradaki aşaman gölgelendirmeleri tamamlamak. Gölgeler de eklendikten sonra etkileyici bir sayfa elde edeceksin.
[​IMG]

Kaynak: Corel Paint Comic Page Tutorial
Bu içerik www.TRART.org için hazırlanmıştır.
Yorum yazmanız için giriş yapmanız gerekmektedir.
Top