www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[DUYURU] :MCW (Manga-Comics-Webtoon) Projesi TRART Okuma Platformunda Yayında! Çizgi romanı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZGİ ROMAN] [YENİ SERİ]:Mehmet MAH'ın kaleminden "Uzak Gezegen" çizgi romanı 2. bölümü ile TRART Online Oku da Yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN
Yazı Renk
Arkaplan Renk
Arkaplan Resim
Kenar Renk
Yazı Tipi
Yazı Boyutu
 1. Bir psikolog olarak ölüm kavramı ve ölüm durumunu çok düşündüm. Çeşitli bakış açılarıyla, birden farklı noktaya bakmaya çalıştım. Bunun sonucunda da çok kısa da olsa bu konuda açıklayıcı denilebilecek bir kaç satır yazı yazabilme motivasyonunda bulundum. Yazımın başlığı "ölüm deneyimi". umarım bu yazıyı okurken "ölüm deneyimi" hakkında düşünme deneyimine nail olursunuz.

  ÖLÜM DENEYİMİ
  Ölüm, ölenin ardından kalan sağ insanların ne yaşadığı, ne düşündüğü ve ne hissettiğidir. Aslında ölüm bir ölünün yaşayana karşı yaşattığı tecrübedir. Ölümü düşünürüz ama ölümü birebir deneyimlesek bile bu dünyaya aktaramaz veya bu dünyaya ölüm deneyimi ile ilgili kesin yargı sunamayız. Bu yüzden ölümü ölenler değil sadece yaşayanlar bilir. ki onlar da ölünün kendisinin ne hissettiğini bilemezler, bu sebeple de ölüm konusu sadece bir ölünün ardında kalanları tarafından deneyimlenen bütünlüktür..
  Psikolog B&B
 2. Merhaba,öncelikle bu sitenin yolunu unutmuşum ilk girişimden bu yana tam 4 yıl geçmiş.Ben bu alandaki birçok meslektaşım gibi bir psikoloğum.Bugün size bir duygu-durum bozukluğu olan bipolar bozukluk yani iki uçlu duygu-durum bozukluğundan bahsedeceğim.Hayatın her anında değişik duygulara ve ruh hallerine geçiş sağlarlar ve bu hallerine geçiş esnasında bazı olaylar sonucunda duygusal ve hormonal değişimlere uğrarlar.Bipolar bozukluk da bir nevi duygu durum geçişlerinde aşırı takılı kalma sonucu duyguların ve hislerin aşınması olayıdır.Kişi sürekli yaşadığı ani duygusal geçişlerden ötürü duygu kontrolünü kaybetmiştir.Artık limbik sistem(yani duygularımızın beyindeki temsili) aşırı yıpranmış ve kontrol kaybı yaşanmıştır.Bipolar bozuklukta kişi iki duygusal periyodu ardı ardı yaşarsa ortaya çıkar.Bunlar depresyonun iki farklı türüdür.Biri manik depresyon (yani duyguların en güçlü seviyesinin yaşandığı evre yani aşırı enerjiklik aşırı güçlü hissetme, uyku ihtiyacında azalma, büyüklenme, cinsel dürtünün anlık artışı vs. duygularımızın yükseldiği ve taşkın olduğu epizottur.Diğer evre ise depresyondur(yani duygularımızın en dipteki en düşük ve en enerjisiz duyguları ve ruh hallerini yaşadığımız evredir.Örneğin; mutsuzluk, eskiden zevk alınan aktivitelerden keyif almama, yalnızlık hissi,umutsuzluk,kendisi yetersiz ve değersiz hissetme,kişinin kendini ölecek gibi hissetmesidir).BU iki depresyon durumu bir arka arkaya birbirini izleyerek (majör evre daha sık görülür) insanların duygusal kontrolünün yıpranmasına ani duygu değişimleri sonucunda da insanların ruh sağlıklarının bozulmasına sebep olur. Yeni açıklamaları göre ise; bir kişide bipolar duygudurum bozukluğunun varlığından bahsedilebilmesi için sadece taşkın duygudurum epizodunun tel başına görülmesinin de bipolar bozukluk tanısının alınmasına yeteceğine işaret etmektedir.
  BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM...(FREUDİYEN)
  kagura ve NakaFalan bunu beğendi.
Top